Μια Φώτο μια Ιστορία

Το «αδιάφορο» Ντόρτμουντ - Λέγκια Βαρσοβίας έγραψε ιστορία στο Champions League και εξελίχθηκε στο πιο... παραγωγικό παιχνίδι του θεσμού! (video)

22 Νοεμβρίου 2016: Στην ιστορία έμελλε να μείνει ο συναρπαστικός αγώνας της Μπορούσια Ντόρτμουντ με τη Λέγκια Βαρσοβίας, καθώς σημειώθηκαν 12 γκολ, τα περισσότερα στην ιστορία του UEFA Champions League σε ένα παιχνίδι.
Γράφει ο Κυριάκος Δημητρόπουλος

Το να σημειώνονται πολλά τέρματα από μια ομάδα σε ποδοσφαιρικές αναμετρήσεις, αποτελεί λίγο πολύ ένα σύνηθες φαινόμενο. Όταν, όμως, δύο ομάδες σκοράρουν αμφότερες πολλά γκολ, σημειώνοντας ταυτοχρόνως ένα ιστορικό ρεκόρ, τότε αυτό πράγματι είναι κάτι το ξεχωριστό.

Στις 22 Νοεμβρίου 2016, η Μπορούσια Ντόρτμουντ φιλοξενούσε στο «Westfalenstadion» τη Λέγκια Βαρσοβίας, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Group F, όπου συμμετείχαν ακόμα οι Ρεάλ Μαδρίτης και Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ είχε ήδη εξασφαλίσει με σχετική άνεση την πρόκριση στη φάση των «16» (μαζί με τη βασίλισσα) και συνεπώς το ματς αποτελούσε μια... τυπική διαδικασία.

Λίγοι συνεπώς περίμεναν ότι σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς θα γραφτεί ιστορία!

Ξεπέρασε το Μονακό - Λα Κορούνια!

Μέσα στα πρώτα είκοσι 25 λεπτά είχαμε ήδη 5 τέρματα (!), με τους Γερμανούς να προηγούνται με 3-2, ενώ το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 5-2, για να σημειωθούν αλλά 5 στο δεύτερο μέρος.

Το τελικό 8-4 των δύο ομάδων ενθουσίασε το ποδοσφαιρικό κοινό της Ευρώπης, αλλά πάνω απ' όλα έγραψε ιστορία, καθότι έγινε αυτομάτως το πιο παραγωγικό παιχνίδι στην ιστορία της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, ξεπερνώντας το 8-3 της Μονακό με τη Λα Κορούνια!

Στις 5 Νοεμβρίου του 2003 Μονεγάσκοι και Ισπανοί είχαν δώσει ένα εξίσου εντυπωσιακό... show που τους κράτησε στην κορυφή για 13 ολόκληρα χρόνια. Τα ρεκόρ, όμως, είναι για να σπάνε και η ιστορία για να ξαναγράφεται.

Μάλιστα, αξίζει να σημειωθεί πως το Ντόρτμουντ - Λέγκια Βαρσοβίας ήταν και το πρώτο το πρώτο ματς στην ιστορία του Champions League, στο οποίο σημειώθηκαν επτά γκολ τόσο γρήγορα, αφού το 5-2 του πρώτου ημιχρόνου είχε διαμορφωθεί από το 32ο λεπτό. Στην αναμέτρηση της Μονακό με την Ντεπορτίβο το 2003, είχαν σημειωθεί επτά γκολ, αλλά σε 45 λεπτά.

Για την ιστορία, η Λέγκια Βαρσοβίας τερμάτισε 3η στον Όμιλο με 4 βαθμούς και συνέχισε στο Europa League, ενώ η Ντόρτμουντ τερμάτισε στην 1η θέση με 14 βαθμούς και αφού ξεπέρασε το εμπόδιο της Μπενφίκα στους «16», αποκλείστηκε από την Μονακό στα προημιτελικά.