Τένις

Εκτός τελικού η Μαρία Σάκκαρη, ηττήθηκε 2-1 από την Μάρτιτς

Η Μαρία Σάκκαρη δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του τουρνουά της Αυστρίας, καθώς έχασε 2-1 σετ από την Κροάτισσα Πέτρα Μάρτιτς
Η Μαρία Σάκκαρη έμεινε εκτός τελικού στο τουρνουά του Λιντζ στην Αυστρία. Ηττήθηκε με 2-1 απο την Κροάτισσα Πέτρα Μάρτιτς, χάνοντας μια σημαντική ευκαιρία να προκριθεί στον 8ο τελικό της καριέρας της και να διεκδικήσει έναν ακόμη τίτλο.

Η Ελληνίδα τενίστρια μπήκε δυναμικά στο ματς και στο πρώτο σετ κατάφερε να επικρατήσει με 6-3 game παρά τα αρκετά διπλά λάθη που σημείωσε.Ο αγώνας ξεκίνησε με λάθη εκατέρωθεν.Η Σάκκαρη έδωσε αρκετά σερβίς στη αντίπαλό της τα οπόια εκείνη δεν εκμεταλλέυτηκε,και κατάφερε να σώσει πέντε συνολικά μπρεικ πόιντς της Μάρτιτς και να διαμορφώσει το σκορ σε 1-0 υπέρ της.

Στο δεύετρο σετ,η απόδοση της Σάκκαρη έπεσε κατακόρυφα και η αντίπαλός της σημείωσε ένα σερί πόντων αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα κόντρα στην Ελληνίδα τενίστρια (4-0 game) η οποία δεν μπορούσε να ανακόψει τον ρυθμό της αντιπάλου της.Ύστερα από επιτυχημένη επιστροφή winner point,η Μαρία μείωσε μεν σε 4-1,ωστόσο όπως όλα έδειχναν το ματς θα κρινόταν στο τελευταίο σετ καθώς η Κροάτισσα ισοφάρισε σε 1-1

Στο τρίτο και τελευταίο σετ του αγώνα,η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν εμφανώς κουρασμένη από την συνεχή πίεση της αντιπάλου της ιδιαίτερα στην περιοχή του φιλέ.Μπόρεσε να κάνει το 4-3 και να ανατρέψει προσωρινά το σκορ,ωστόσο ένα λάθος της ύστερα από το break point της Μάρτιτς,έδωσε το σερβίς στην αντίπαλό της η οποία το εκτέλεσε επιτυχώς θέτοντας έτσι την Ελληνίδα τενίστρια εκτός διοργάνωσης.