La Liga: Εύκολη επικράτηση της Μπαρτσελόνα επί της Μαγιόρκα, «έκλεψε» βαθμούς από την Σοσιεδάδ η Ράγιο Βαγιεκάνο (video)

Στην 34η αγωνιστική της La Liga, η Μπαρσελόνα επικράτησε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 2-1 της Μαγιόρκα. Έχασε την ευκαιρία να φτάσει στην πέμπτη θέση η Σοσιεδάδ μετά το 1-1 με την Ράγιο Βαγεκάνο, σημαντικός βαθμός για την Γρανάδα απέναντι στην Θέλτα (1-1).

Η Μπαρτσελόνα αγχώθηκε στο τέλος αλλά αξιοποίησε την συνολικά κυριαρχική της εμφάνιση για να κερδίσει την Μαγιόρκα με 2-1, ενώ ο Ρανταμέλ Φαλκαό «έκοψε» δύο βαθμούς από την Σοσιεδάδ, χαρίζοντας στην Ράγιο Βαγεκάνο την ισοπαλία με 1-1. Σημαντικό βαθμό για την «μάχη» της με τον υποβιβασμό πήρε η Γρανάδα, που απέσπασε στις καθυστερήσεις ισοπαλία με 1-1 από την Θέλτα.

Στις 17:15 η Γρανάδα φιλοξένησε την Θέλτα σε έναν αγώνα με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον για τους γηπεδούχους που «παλεύουν» με τον υποβιβασμό. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 72’ με αυτογκόλ του Πουέρτας και όλα οδηγούσαν σε ακόμα μια ήττα για την ομάδα του Καράνκα.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όμως ο Ματσίς έγινε ο σωτήρας της Γρανάδα. Με ωραίο σουτ «εκτέλεσε» τον Ντιτούρο και «χάρισε» στην ομάδα του έναν πολύτιμο βαθμό.

Στο Στάδιο του Βαγιέκας, η Ράγιο Βαγεκάνο φιλοξένησε την Ρεάλ Σοσιεδάδ, η οποία «καιγόταν» για βαθμούς στο «κυνήγι» ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Σόρλοθ στο 33’, οι μαχητικοί γηπεδούχοι όμως, αν και αδιάφοροι βαθμολογικά, δεν «παρέδωσαν τα όπλα».

Ο Ρανταμέλ Φαλκάο, μόλις μερικά δευτερόλεπτα αφού πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το τελικό 1-1. Η Σοσιεδάδ έχασε έτσι την ευκαιρία να περάσει την Ρεάλ Μπέτις και να «σκαρφαλώσει» στην πέμπτη θέση.

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, η Μπαρτσελόνα υποδέχτηκε την Μαγιόρκα, με στόχο την νίκη που θα την ανέβαζε στην δεύτερη θέση. Οι «μπλαουγκράνα» ήταν το φαβορί στα χαρτιά και δεν δυσκολεύτηκαν να το αποδείξουν και στον αγωνιστικό χώρο.

Η ομάδα του Τσάβι ξεκίνησε τον αγώνα υποτονικά, άνοιξε όμως το σκορ στο 25’ με ωραίο τελείωμα του Μέμφις Ντεπάι και διατήρησε τον έλεγχο από το σημείο αυτό. Η Μαγιόρκα δυσκολευόταν να αντιδράσει, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν τελικά και άλλο γκολ στο 54’ με τον Μπουσκέτς.

Η Μπαρτσελόνα σκόραρε και τρίτη φορά με τον Φεράν Τόρες στο 73’, το γκολ όμως ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν «παραδώσει τα όπλα» και χάρη στο γκολ του Ραΐγιο στο 79’ μπήκαν ξανά στο παιχνίδι. Στα λίγα λεπτά που απέμεναν προσπάθησαν να προκαλέσουν την έκπληξη, δεν κατάφεραν όμως να «παραβιάσουν» την εστία του Τερ Στέγκεν και δεύτερη φορά. Το 2-1 παρέμεινε μέχρι τέλους, με τους «μπλαουγκράνα» να ξεπερνούν την Σεβίλλη και να «κάθονται» στην δεύτερη θέση.