Μπάγερ Λεβερκούζεν – Στουτγκάρδη 4-2: Το πάλεψε η ομάδα του Μαυροπάνου, αλλά έχασε από τις «ασπιρίνες»

Προσπάθησε με νύχια και με δόντια η Στουτγκάρδη και ο Τιάγκο Τομάς αλλά τελικά ηττήθηκε με 4-2.

Η διαφορά επιπέδου ανάμεσα στη Λεβερκούζεν και τη Στουτγκάρδη ήταν φανερή και οι «ασπιρίνες» επικράτησαν με το εμφατικό 4-2 και μείωσαν τη διαφορά τους από τη 2η Ντόρτμουντ στους δύο βαθμούς.

Οι «ασπιρίνες» ήταν καλύτερες στο πρώτο ημίχρονο και τελικά άνοιξαν το σκορ απέναντι στη πολυπρόσωπη άμυνα της Στουτγκάρδης με τον φορμαρισμένο Μούσα Ντιαμπί να περνάει τους… πάντες και να τελειώνει τη φάση ιδανικά. Ενώ, το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους με τον Τιάγκο Τομάς να σκοράρει στο ντεμπούτο του και να ισοφαρίζει σε 1-1 με ένα δυνατό σουτ. Όμως, τρία λεπτά αργότερα ο Αμίν Αντλί έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα με μία πολύ ωραία κεφαλιά που κατέληξε στη γωνία της εστίας του Φλόριαν Μίλερ, έπειτα από σέντρα του Κερέμ Ντεμιρμπάι.

Επιπλέον, ο Φλόριαν Βιρτζ σημείωσε το 3-1 στο 85’, όμως η απάντηση αυτή τη φορά ήταν άμεση από τον Τιάγκο Τομάς που μείωσε σε 3-2 στο 88’

Τέλος, την υπογραφή του στην αναμέτρηση έβαλε ο Πάτρικ Σικ, ο οποίος σε κενή εστία πέτυχε το 19ο του τέρμα στο πρωτάθλημα σε ισάριθμες εμφανίσεις.

Οι ενδεκάδες:

Μπάγερ Λεβερκούζεν (Τζεράρντο Σεοάνε): Χράντετσκι, Φρίμπονγκ (90+1’ Φοσού-Μένσα), Ταπσομπά, Ιενκαπιέ, Μπάκερ, Άντριχ (70’ Παλάσιος), Ντεμιρμπάι (70’ Αράνγκιζ), Βιρτζ, Ντιαμπί (90+1’ Αλάριο), Αντλί (74’ Παουλίνιο), Σικ

Στουτγκάρδη (Πελεγκρίνο Ματαράτσο): Μίλερ, Στένζελ (84’ Κλίμοβιτς), Μαυροπάνος, Ίτο, Σόσα, Έντο (72’ Κουλιμπαλί), Καραζόρ, Μανγκαλά, Βαμανγκιτουκά (59’ Τιμπιντί), Φούχριχ, Τιάγκο Τομάς