Παναθηναϊκός AKTOR – Προμηθέας 90-82: «Καθάρισε» με αέρα… Βερολίνου και εκτεταμένο rotation!

Μπροστά σε περίπου 10.000 κόσμο που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Προμηθέα Πάτρας (10/05, 90-82) στο εξ' αναβολής παιχνίδι του Top-6 της Basket League.

Έπειτα από ένα υπέροχο ματς στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 90-82 τον μαχητικό Προμηθέα, στο εξ' αναβολής παιχνίδι, της 1ης αγωνιστικής του Top-6 της Basket League.

Για το «τριφύλλι» ξεχώρισαν οι Ματίας Λεσόρ και Τζέριαν Γκραντ που πέτυχαν από 15 πόντους, άλλους 13 συμπλήρωσε ο Ιωάννης Παπαπέτρου, την ώρα που οι Μάριους Γκριγκόνις και Δημήτρης Μωραΐτης σημείωσαν από 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Με... φορά από την πρόκριση απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ και με περίπου 10.000 κόσμο στο πλευρό τους, οι «πράσινοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά το ματς και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +16 (24-8).

Στη συνέχεια, οι Πατρινοί βελτιώθηκαν και δεν άφησαν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν άλλο στο σκορ, με αποτέλεσμα το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με 50-36.

Στην «επανάληψη» οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν έδειξαν μια χαλαρότητα και έτσι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν κι άλλο στο σκορ (68-60), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Μάλιστα, το τελευταίο δεκάλεπτο έγινε και... ντέρμπι (81-77 στο 37'), όμως ο Παναθηναϊκός ήλεγξε την κατάσταση και κατόρθωσε να φτάσει στη νίκη με 90-82.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 50-36, 68-60, 90-82.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.