Λαύριο - Περιστέρι 79-85: Δεν... έφτανε ο Κόουλ, παραμένουν χωρίς νίκη οι γηπεδούχοι! (video)

Το Περιστέρι (5-2) του Βασίλη Σπανούλη είχε περισσότερες λύσεις, έπαιξε καλύτερα και έφτασε σχετικά άνετα (79-85) στην επικράτηση απέναντι στο Λαύριο (0-7), που ψάχνει ακόμη την πρώτη του φετινή νίκη στην Basket League. «Στράφι» πήγε για τους γηπεδούχους η εκπληκτική εμφάνιση του Αρ Τζέι Κόουλ που τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους...
Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη παίζοντας εξαιρετική άμυνα και παίρνοντας βοήθεια από αρκετούς παίκτες του ήλεγξχε το παιχνίδι μετά το 2ο δεκάλεπτο και κέρδισε το αξιόμαχο Λαύριο, παρά την υπερπροσπάθεια του Αρ Τζέι Κόουλ. Στο 5-2 ανέβηκαν οι φιλοξενούμενοι, αφήνοντας την ομάδα του Χρήστου Σερέλη χωρίς νίκη στη σεζόν και φυσικά στον... πάτο της βαθμολογίας.

Το ματς

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν νωρίς με +4 (6-10), όμως το Λαύριο με ένα σερί 11-0 πήρε τα ηνία και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και τα μέσα του 2ου δεκαλέπτου. Από εκείνο το σημείο και μετά όμως οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους κυρίως στην άμυνα και έτρεξαν ένα επιμέρους 3-14 για να μετατρέψουν το 33-31, σε 36-45 στις αρχές του 2ου ημιχρόνου.
Στη συνέχεια το Περιστέρι βρίσκοντας λύσεις επιθετικά από αρκετούς παίκτες («διψήφιοι» οι Μπιλάν, Μωραΐτης, Κασελάκης και Τζούστον) κατάφερε να διατηρήσει μια διαφορά κοντά στους 10 πόντους. Το Λαύριο προσπάθησε να αντιδράσει στο τέλος, μείωσε στους 6 με τρίποντο του Νικολαΐδη 2,5 λεπτά πριν το τέλος (69-75) και στους 4 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος (79-83 στο 40'), όμως το Περιστέρι διατήρησε την ψυχραιμία του, «έπαιξε» σωστά με τον χρόνο, έβαλε τις βολές και τελικά έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από την πόλη της Λαυρεωτικής

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 36-43, 57-64, 79-85