Στέφεν Κάρι εσύ super star! 43 πόντοι από τον ηγέτη των Ουόριορς και 2-2 οι τελικοί!

Ένας Κάρι βγαλμένος από τα παραμύθια πρόσθεσε το όνομά του στη λίστα των παικτών που άφησαν το στίγμα τους σε τελικούς του ΝΒΑ αφού με 43 πόντους στο TD Garden της Βοστώνης οδήγησε τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς σε νίκη 107-97 επί των Σέλτικς και ισοφάριση σε 2-2.
Ο Κάρι ο οποίος στον 3ο τελικό στη Βοστώνη είχε τραυματιστεί όταν ο θηριώδης Αλ Χόρφορντ λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης έπεσε πάνω στο πόδι του και η συμμετοχή του ήταν αμφίβολη, έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια στην καριέρα του.

Τελείωσε τον αγώνα με 43 πόντους και ηγήθηκε της αντεπίθεσης των Ουόριορς στο 2ο ημίχρονο και ειδικά στην τελευταία περίοδο όταν με επιμέρους σκορ 28-19 "καθάρισαν" τη νίκη.

Είχε 7/12 δίποντα, 7/14 τρίποντ, 8/9 βολές και ακόμη 10 ριμπάουντ σε 41 λεπτά συμμετοχής. Δίπλα του φοβερή εμφάνιση από τον Άντριου Ουίγκινς με 17 πόντους και 16 ριμπάουντ ενώ ο Κλέι Τόμπσον έβαλε 18 και ο Τζόρνταν Πουλ ερχόμενος από τον πάγκο 14.

Από τους Σέλτικς η τριπλέτα Τέιτουμ (23 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπράουν (21) και Σμαρτ (18) έκανε το καθήκον της επιθετικά μαζί με τον Ουάιτ (16 πόντοι από τον πάγκο) αλλά δεν είχε τρόπο να σταματήσει τον τυφώνα Κάρι.

Όσο για το ματς, οι Σέλτικς είχαν το πάνω χέρι μέχρι και πέντε λεπτά πριν το φινάλε όταν προηγήθηκαν 94-90 με καλάθι του Σμαρτ όμως στη συνέχεια οι Ουόριορς έτρεξαν σερί 10-0 από καλάθι του Ουίγκινς, τρίποντο του Τόμπσον και πέντε συνεχόμενους από τον Κάρι για να προηγηθούν 100-94 με 1’42’’ να απομένει για το φινάλε.

Ο Χόρφορντ μείωσε με τρίποντο 100-97 1’32’’ πριν το τέλος αλλά το καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ του Γκριν μετά από άστοχο σουτ του Τόμπσον έδωσε δεύτερη ευκαιρία και καλάθι του Λούνι στο ένα λεπτό. Ο Μπράουν έκανε λάθος για τους γηπεδούχους και ο Κάρι με 2/2 βολές έγραψε το 104-97 στα 47’’ και με 1/2 το 105-97 στα 19’’ κλείνοντας το ματς με άλλο ένα ζευγάρι βολών στα 9,6 δευτερόλεπτα σκοράροντας έτσι 10 από τους 12 τελευταίους πόντους της ομάδας του!

Να σημειωθεί ότι οι 43 πόντοι του Κάρι είναι το 3ο καλύτερο ρεκόρ καριέρας σε αγώνα πλέι-οφ ενώ οι Ουόριορς με αυτή την εκτός έδρας νίκη συμπλήρωσαν 27 συνεχόμενες σειρές πλέι-οφ από το 2013 και μετά όπου πετυχαίνουν έστω μία εκτός έδρας νίκη, επίδοση ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ!

Επόμενος τελικός (5ος) ξημερώματα Τρίτης 14 Ιουνίου (για την Ελλάδα) στην έδρα των Ουόριορς, ο 6ος τελικός ξημερώματα Παρασκευής στη Βοστώνη και αν χρειαστεί και 7ος ξανά στο Σαν Φρανσίσκο.