Euroleague, Day 13: Μπορεί και χωρίς Καλάθη η Μπαρτσελόνα, ήττες-σοκ για Ζενίτ και Μιλάνο!

Μπορεί η Μπαρτσελόνα να βρέθηκε με 11 πόντους πίσω στην αναμέτρηση, αλλά κατάφερε να επιβληθεί της Εφές στην παράταση σε ένα ματς θρίλερ με Μίροτιτς, Λάρκιν και… Αταμάν να απουσιάζουν στο μεγαλύτερο μέρος της. Ο Ερυθρός Αστέρας επιβλήθηκε εύκολα της Ζενίτ και επέστρεψε στις νίκες, ενώ η Άλμπα... υπέγραψε την 4η συνεχόμενη ήττα της Αρμάνι

Οι λεπτομέρειες των αγώνων

Αναντολού Εφές – Μπαρτσελόνα 93-95

To ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής βάφτηκε στα χρώματα των «μπλαουγκράνα» με τους Ισπανούς να… κλέβουν την νίκη μέσα από τα χέρια της Εφές.

Η Εφές άνοιξε από νωρίς τη διαφορά του σκορ και πήρε διψήφια διαφορά στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου (+11, 31-20). Οι Ισπανοί μείωσαν τη διαφορά, αλλά οι Τούρκοι επανήλθαν στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου και έκλεισαν την ανάπαυλα με διαφορά 10 πόντων (47-37).
Η Μπαρτσελόνα μετά το ημίχρονο, μείωσε τη διαφορά στους 2 πόντους (64-62) με ένα επιμέρους σερί 9-2. Στην τέταρτη περίοδο η Ισπανοί πήραν την προβάδισμα (69-68) με ένα σερί 7-0, παίζοντας σκληρή άμυνα αποσυντονίζοντας την Εφές. Έτσι οι «μπλαουγκράνα» βρήκαν τρόπο να επιβληθούν και να πάρουν το προβάδισμα μετατρέποντας σε… θρίλερ, με τον αγώνα να οδηγείται σε παράταση! Με… τσιτωμένα νεύρα στην παράταση η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 95-93.
Μίροτιτς και Λάρκιν απουσίασαν στο μεγαλύτερο διάστημα, καθώς συμπλήρωσαν τα πέντε ατομικά φάουλ, ενώ ο Αταμάν αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές σε έξαλλη κατάσταση!

ΕΦΕΣ: Λάρκιν 14 (2), Μπομπουά 6, Μπράιαντ 2, Μοερμάν 16 (2), Πλάις 13 (1), Μίτσιτς 26 (3), Άντερσον, Πετρούσεβ 4, Ντάνστον 2, Σίμον 10 (2)
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντέιβις 5, Σανλί 24 (4), Μαρτίνεζ 5 (1), Σμιτς 2, Χέις, Οριόλα 2, Λαπροβίτολα 14 (2), Κούριτς 16 (2), Γιοκουμπάιτις 9 (1), Μίροτιτς 18 (3), Καισέδο

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης – Ερυθρός Αστέρας 58-69

Η Ζενίτ, η οποία προερχόταν από την ήττα στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό,  φιλοξένησε τον Ερυθρό Αστέρα στην Ρωσία. Οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν από την αρχή της αναμέτρησης τον ρυθμό του αγώνα, με τον Κούζμιτς να συνεισφέρει για τους Σέρβους 11 πόντους και έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά 14 πόντων (42-28) όπου αποτέλεσε και τη μέγιστη διαφορά ημιχρόνου!
Η υπεροχή των Σέρβων ήταν εμφανέστατη και οι γηπεδούχοι δεν είχαν τρόπο αντίδρασης. Η διαφορά που έχτισε ο Ερυθρός Αστέρας στο ημίχρονο παρέμενε σε σταθερή και ανοδική πορεία στην τρίτη περίοδο (58-40). Οι φιλοξενούμενοι δεν έδωσαν δικαίωμα στην ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να επιστρέψει στο ματς και επικράτησαν με 69-58.

ΖΕΝΙΤ: Λόιντ 5, Ζαχάροβ, Καράσεβ 5 (1), Μπάρον 6, Κουζμίνσκας, Ζούμπκοβ 9, Πόιθρες, Πονίτκα 2, Φράνκαμπ 12 (2), Μίκι 16, Γκουντάιτις 3
ΕΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ: Λαζάρεβιτς, Ουόλτερς 14, Νταβίντοβατς, Μίτροβιτς 6, Λάζιτς 5 (1), Κάλινιτς 11, Ντόμπριτς 9 (1), Χόλινς 5 (1), Μάρκοβιτς 2, Ουάιτ, Κούζμιτς 11, Τσίρμπες 6

Άλμπα Βερολίνου – Αρμάνι Μιλάνο

Μπορεί η Άλμπα Βερολίνου να μπήκε «φουριόζα» στην αναμέτρηση αλλά η Αρμάνι ισορρόπησε την κατάσταση και μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου. Οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν κοντά στο σκορ, αλλά η Άλμπα με ένα ξέσπασμα πριν το ημίχρονο πήρε προβάδισμα 10 πόντων (43-33).

Από εκεί που το άφησαν, συνέχισαν οι Γερμανοί και η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 17 πόντους. Η Αρμάνι έβαλε αντίδραση, παίζοντας δυναμική άμυνα και πλησίασε στο σκορ, βγάζοντας μια διαρκή αντίδραση φτάνοντας σε απόσταση αναπνοής από τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη στη Γερμανία, καθώς η Άλμπα παρέμεινε ψύχραιμη και σόκαρε τους Ιταλούς, οι οποίοι οι οποίοι ήταν απελπιστικά άστοχοι στο φινάλε του αγώνα!

ΑΛΜΠΑ: Λο 12 (2), Ντα Σίλβα 4, Σμιθ, Ντελόου, Έρικσον 21 (5), Ολίντε 6 (2), Κουμάντζε 8, Τίμαν 8, Σίκμα 9 (1), Μπλατ 3 (1), Ζούσμαν 6, Λάμερς 4
ΜΙΛΑΝΟ: Μέλι 8 (1), Γκραντ, Ροντρίγκεζ 8 (2), Ρίτσι 6, Μπιλίγκα, Χολ 7, Ντιλέινι 12 (2), Σιλντς 9, Χάινς 10, Μπεντίλ 8 (1), Ντατόμε 8