«Ήρωας» ο Σβίλαρ, έσωσε τον Λουκάκου και έστειλε την Ρόμα στην επόμενη φάση του Europa League!

Έπειτα από ένα ματς που διήρκησε κάτι λιγότερο από 3 ώρες, με... ήρωα τον Μίλε Σβίλαρ, η Ρόμα νίκησε με 4-2 (1-1 παρ.) τη Φέγενορντ στη διαδικασία των πέναλτι και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Europa League!
Περίπου τρεις ώρες αγωνία και τελικά η πρόκριση στη Ρόμα! Με «ήρωα» τον Μίλε Σβδίλαρ, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι, η Ρόμα πήρε το «εισιτήριο» για τους «16» του Europa League, απέναντι στη Φέγενορντ (1-1 κ.δ., 4-2 πεν.).

Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» το Ολίμπικό στο 5ο λεπτό, όταν ο Χιμένες σκόραρε, δίνοντας σκορ πρόκρισης στην ομάδα του Σλοτ.

Πάντως, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Πελεγκρίνι στο 15’ και είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης μέχρι την ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος, ήταν... φτωχό σε θέαμα και οι δύο «μονομάχοι» οδηγήθηκαν στην παράταση.

Εκεί, η ομάδα του Ντε Ρόσι έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Λουκάκου στο φινάλε, όμως το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Λουκάκου αστόχησε, ωστόσο είδε τον τερματοφύλακα της ομάδας του, Μίλε Σβίλαρ, να αποκρούει σε δύο περιπτώσεις και να χαρίζει την πρόκριση στη Ρόμα.