Premier League: Εντυπωσιακή Λέστερ με «τεσσάρα» κόντρα στη Νιούκαστλ – «λευκή» ισοπαλία ανάμεσα σε Μπέρνλι και Γουέστ Χαμ! (video)

Την καλύτερή της φετινή εμφάνιση πραγματοποίησε η Λέστερ απέναντι στη Νιούκαστλ, με τις «αλεπούδες» να επικρατούν με 4-0, διατηρώντας και το πολυπόθητο μηδέν παθητικό στην εστία τους, για πρώτη φορά μετά την πρεμιέρα της Premier League. Την ίδια ώρα, Μπέρνλι και Γουέστ Χαμ «κόλλησαν» στο 0-0, με τους φιλοξενούμενους να μοιάζουν περισσότεροι ζημιωμένοι από το εν λόγω αποτέλεσμα.

Την πιο πειστική, φετινή της εμφάνιση πραγματοποίησε στο Κινγκ Πάουερ η Λέστερ του Μπρένταν Ρότζερς, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν για πρώτη φορά μετά την πρεμιέρα να κρατήσουν το «μηδέν», συνδυάζοντας τη νίκη τους, με το ευρύ 4-0, απέναντι στη Νιούκαστλ!

Το σκορ άνοιξε στο 38ο λεπτό ο Τίλεμανς, με τον πιο συνηθισμένο τρόπο επίτευξης γκολ στην 15η αγωνιστική της Premier League, μιας και σηματοδότησε την 8η εκτέλεση πέναλτι σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Πλέον απέμενε μία ορθολογική διαχείριση του προβαδίσματος και μία καλή εμφάνιση στα μετόπισθεν, πράγμα που επανειλημμένως επισήμαινε ο Βορειοϊρλανδός τεχνικός της.

Εν τέλει πραγματοποιήθηκαν και τα δύο, και μάλιστα εμφατικά! Η Λέστερ βρήκε δεύτερο γκολ με τον Ντάκα, δύο λεπτά πριν από την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ενώ η Νιούκαστλ δεν κατάφερε να αξιοποιήσει ούτε τις δικές της στιγμές, ούτε το «δώρο» της αντιπάλου της.

Εκεί που ο Καστάν γύρισε άσχημα την μπάλα στον Κάσπερ Σμάιχελ, αλλά ο έμπειρος γκολκίπερ πρόλαβε να διώξει, προτού το 2-1 επιτευχθεί με τον χειρότερο δυνατό τρόπο! Το ματς όμως δεν είχε τελείωσε για την… ασταμάτητη Λέστερ. Ο Τίλεμανς έκανε δύο τα γκολ του, έπειτα από εξαιρετική συνεργασία με τον Μάντισον στο 81’, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Άγγλος πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, με εξαιρετικό πλασέ, μετά από συνεργασία με τον Ντάκα.

Την ίδια ώρα, λιγότερο εντυπωσιακό αλλά ιδιαίτερα ενδιαφέρον, αναλογικά με την βαθμολογία, ήταν το παιχνίδι της Μπέρνλι με την Γουέστ Χαμ στο Τερφ Μουρ, το οποίο ολοκληρώθηκε στο απόλυτο «μηδέν», με τους γηπεδούχους επί της ουσίας να είναι οι κερδισμένοι και τους φιλοξενούμενους να «αγχώνονται» στην 4η θέση, αισθανόμενοι την πίεση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της Άρσεναλ.

Οι καλές στιγμές ήταν περιορισμένες και συνοψίστηκαν κατά βάση για το σύνολο του Ντέιβιντ Μόγιες. Ο Ντιοπ απείλησε στο 27’, ο Μπενράχμα το ίδιο στο 56’, αλλά η σπουδαιότερη στιγμή της αναμέτρησης, έλαβε χώρα στο 38ο λεπτό. Εκεί που ο Ντόουσον φώναξε για πέναλτι, ο VAR εξέτασε την περίπτωση αλλά εν τέλει η υπόδειξη δεν απέκτησε ρεαλιστική υπόσταση.

Η πίεση της Γουέστ Χαμ διατηρήθηκε σε ολόκληρο το ενενηντάλεπτο, αλλά το 0-0 δεν διαφοροποίηθηκε, σηματοδοτώντας την πρώτη ισοπαλία δίχως γκολ στο «Τερφ Μουρ» στον 21ο αιώνα.

To πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 10/12

Μπρέντφορντ – Γουότφορντ 2-1 (84’ Γιάνσον, 96’ Εμπουέμο – 24΄ Ντένις)

Σάββατο 11/12

Μάντσεστερ Σίτι - Γουλβς 1-0 (66' πεν. Στέρλινγκ)
Λίβερπουλ - Άστον Βίλα 1-0 (67' πεν. Σαλάχ)
Τσέλσι - Λιντς 3-2 (42' Μάουντ, 58' πεν. 90+4' πεν. Ζορζίνιο - 28' πεν. Ραφίνια, 83' Γκέλχαρντ)
Άρσεναλ - Σαουθάμπτον 3-0 (21' Λακαζέτ, 27' Έντεγκαρντ, 62' Γκάμπριελ)
Νόριτς - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (75' Κριστιάνο Ρονάλντο πεν.)