Ιστορικός αποκλεισμός για την ΑΕΚ στο BCL (video)

Πρόωρος αποκλεισμός της ΑΕΚ από το Basketball Champions League
Η ήττα της ΑΕΚ με 89-83 από τη Φάλκο, σε συνδυασμό με τη νίκη της VEF Ρίγα επί της Τρεβίζο (74-71), έφεραν τον πρόωρο αποκλεισμό της «Ένωσης» από τη συνέχεια του Basketball Champions League, μια αγωνιστική πριν ολοκληρωθεί η φάση των ομίλων. Ο Έρικ Γκρίφιν με 24 και ο Μπράιαν Ανγκόλα με 22 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ελληνικής ομάδας, που πληγώθηκε από την αστοχία της στα τρίποντα (6/27), ενώ ο Μπένεντεκ Βάραντι με 20 πόντους, 12 ασίστ και ο Άκος Κέλερ με 11 πόντους, 15 ριμπάουντ διακρίθηκαν από πλευράς νικητών.

Αυτή είναι μόλις η δεύτερη φορά μετά το 1994 που η ΑΕΚ αποκλείεται από ευρωπαϊκή διοργάνωση πριν «βγει» η χρονιά. Η προηγούμενη ήταν τη σεζόν 2007-08, όταν και αποκλείστηκε από τη γαλλική Σολέ στα προκριματικά του FIBA EuroCup (σσ. Νοέμβριος 2007).

Μετά την απόσυρση της φανέλας του Στέφαν Γέλοβατς, ο Βαουλέτ άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ, όμως η Φάλκο δεν άργησε να πάρει τα ηνία και να προηγηθεί δύο φορές με double-score (14-7 στο 5' και 18-9 στο 6'40"). Τελικά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την περίοδο στο +11 (26-15), μετρώντας 4/7 τρίποντα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με επιμέρους 7-0 υπέρ της «Ένωσης», όμως η ουγγρική ομάδα ξέφυγε και πάλι με διψήφια διαφορά (39-27) στο 17'30". Η ΑΕΚ, παρότι άστοχη από την περιφέρεια (1/10 τρίποντα) κατάφερε να μειώσει σε 42-38 πριν την ανάπαυλα, με τον Νίκο Παππά να έχει σημειώσει ήδη 10 πόντους.

Πριν συμπληρωθεί το 25λεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεμάκρυναν με 13 πόντους (55-42), όμως σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε η «κιτρινόμαυρη» αντεπίθεση με τους Μπράιαν Ανγκόλα και Έρικ Γκρίφιν. Κάπως έτσι, η ομάδα του Στέφανου Δέδα μείωσε στον πόντο (56-55) στο 28'. Ο Μπόρις Μπάρατς βοήθησε την  ομάδα του να ξεκολλήσει στο σκορ και να διατηρήσει την απόσταση τεσσάρων πόντων (65-61) που είχε και στο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ συνέχισε να παλεύει με όλες της τις δυνάμεις και πλησίασε εκ νέου σε απόσταση αναπνοής (67-66, 32'). Ο Μπάρατς ήταν και πάλι εκεί, «πυροβολώντας» από μακριά και δίνοντας το έναυσμα για σερί 8 αναπάντητων πόντων από τη Φάλκο (74-66, 35'). Ο Μπράιν Ανγκόλα, που μέχρι εκείνο το σημείο είχε μόλις 1 τρίποντο σε 8 προσπάθειες, βρήκε στόχο από την περιφέρεια και μείωσε σε 78-75, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Με το ίδιο νόμισμα απάντησε ο Μπένεντεκ Βάραντι, ευστοχώντας σε δύο τρίποντα, στις δύο επόμενες επιθέσεις της Φάλκο, υπογράφοντας ουσιαστικά τη νίκη της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 38-42, 61-65, 83-89