Εθνική… καθίζηση: Από το +15 στην ήττα-σοκ 78-69 από τους Βρετανούς

Η νέα εποχή της Εθνικής ομάδας με υπηρεσιακό προπονητή (Καμπερίδης) στη θέση του… part time προπονητή (Μανωλόπουλου) και με παίκτες που… περίσσεψαν εκτός των ομάδων της Ευρωλίγκα ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο.

Σε αντίθεση με τα δύο προηγούμενα “παράθυρα”, αυτά για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019 και το Ευρωμπάσκετ του 2022 το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πέρασε τη Μάγχη και πνίγηκε στη μαυρίλα των ανθρακορυχείων του Νιουκάσλ χάνοντας στον πρώτο της αγώνα για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2023 από τη Μεγάλη Βρετανία με 78-69.

Ένα αποτέλεσμα που βάζει στην πίεση την Εθνική από την πρώτη κιόλας αγωνιστική αφού μετά και τη νίκη της Λευκορωσίας επί της Τουρκίας είναι εμφανές όχι όλα είναι ανοιχτά, όλα είναι πιθανά και τίποτα δεν θα δοθεί στην “επίσημη αγαπημένη” αν δεν παλέψει για αυτό.

Το φοβερό είναι ότι η Εθνική έχασε ένα ματς το οποίο μέχρι το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου όταν προηγήθηκε με 48-33 έδειχνε να ελέγχει απόλυτα. Είχε βρεθεί να χάνει 27-23, 29-24 και 32-30 στο 15ο λεπτό από τα καλάθια των Ολασένι και Χάμιλτον αλλά με πίεση στην άμυνα ανάγκασε τους Βρετανούς σε 0/5 σουτ και 5 λάθη στα επόμενα 7,5 λεπτά μετατρέποντας το -2 σε +15 (48-33) διά χειρός κυρίως του Αγραβάνη και τις βοήθειες του Γκίκα και του Ρογκαβόπουλου.

Σε εκείνο το σημείο η μεν Εθνική μας επαναπαύθηκε οι δε Βρετανοί αφυπνίστηκαν. Με τον βετεράνο γκαρντ Τέντι Οκερέαφορ να κάνει το… ματς της ζωής του αφού πλησίασαν 54-51 και 57-56 στο τέλος της 3ης περιόδου οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την ανύπαρκτη περιφερειακή άμυνα της ομάδας μας έτρεξαν επιμέρους 28-9 σκορ και ξέφυγαν 61-57 στο 32ο λεπτό ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμη και στους 13 (73-60), 4,5 λεπτά πριν το φινάλε.

Η Εθνική μας προσπάθησε να επιστρέψει αλλά ήταν ήδη αργά και το μόνο που κατάφερε ήταν απλά να μειώσει στους 6 κάτι που δεν αποκλείεται να μετρήσει σε πιθανές ισοβαθμίες. Όπως και να ‘χει όμως η ήττα από μία ομάδα του επιπέδου της Βρετανίας που επίσης έπαιξε με σύνθεση “ανάγκης” καταγράφεται ως μεγάλη αποτυχία που πρέπει να προβληματίσει.

ΜΕΓ.ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Μόκφορντ 4, Οκερέαφορ 19 (4), Ολασένι 13, Ουίλιαμς 3, Νέλσον 10 (2), Φίλιπ 16 (2), Χάμιλτον 9, Άντερσον, Μπίγμπι-Ουίλιαμς 2, Κλαρκ 2, Λότιερ-Ογκουνλέγε

ΕΛΛΑΔΑ: Κατσίβελης 5 (1), Αγραβάνης 19 (1), Μουράτος 4, Γιαννόπουλος 2, Σαλούστρος 3 (1), Χρυσικόπουλος, Γκίκας 14 (4), Γόντικας 4, Κακλαμανάκης 3, Καββαδάς 4, Λούντζης 5 (1), Ρογκαβόπουλος 6