Άγγιξε το θαύμα αλλά... 4η σερί ήττα στο Τελ Αβίβ από τη Μακάμπι του Σφαιρόπουλου (77-73)

Για κάτι παραπάνω από τρία δεκάλεπτα δεν… βλεπόταν και βρέθηκε να χάνει με 20 πόντους στο 32ο λεπτό, με φοβερή ανατροπή μείωσε στους 2 αλλά δεν τα κατάφερε για ένα ακόμη εκτός έδρας ματς ο Παναθηναϊκός.

Η παράδοση που θέλει τον Γιάννη Σφαιρόπουλο κυρίαρχο στους αγώνες του ως προπονητής της «ομάδας του λαού» εντός έδρας απέναντι στον Παναθηναϊκό συνεχίστηκε για 4η σεζόν. Η Μακάμπι απόλυτα διαβασμένη, χτύπησε όλες τις αδυναμίες του για τρία δεκάλεπτα άπραγου και ανίκανου να διαχειριστεί οποιαδήποτε κατάσταση Παναθηναϊκού και τον τιμώρησε με μία ακόμη ήττα παρά την υπερπροσπάθεια της ελληνικής ομάδας στο τελευταίο 8λεπτο.

Και να σκεφτεί κανείς ότι οι πράσινοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς προηγούμενοι με 13-11 αλλά στη συνέχεια τα έκαναν όλα μα όλα λάθος. Κατ’ αρχήν άφησαν τον Τζέιμς Νάναλι να βρει ρυθμό με τον βετεράνο Αμερικανό σκόρερ να βάζει 16 πόντους στα πρώτα 13,5 λεπτά του ματς παίζοντας στα… μισά από αυτά. Έτσι το σκορ έγινε 19-13 μέσα σε ενάμιση αγωνιστικό λεπτό, η Μακάμπι βρήκε ρυθμό (παρά τα 0/7 τρίποντά της) και ξέφυγε 25-16 και 29-18 και έκλεισε το ημίχρονο στο 33-23.

Η ομάδα του Πρίφτη ο οποίος όσες αλλαγές και αν έκανε δεν κατάφερε καμία αλλαγή στο παιχνίδι των πράσινων είχε όλους (μα όλους) τους γκαρντ της ωσεί παρόντες αφού το πρώτο εύστοχο σουτ από τους Πέρι, Μέικον, Φέρελ και Σαντ Ρος ήρθε μόλις στο 28ο λεπτό του ματς μετά από 13 άστοχα και από τους τέσσερις. Μέχρι τότε όμως η Μακάμπι είχε επιβάλει τον δικό της νόμο, είχε ξεφύγει με 43-24 και 49-31 (+18) με τους παίκτες του Παναθηναϊκού πελαγωμένους να κάνουν το πρώτο τους φάουλ στην 3η περίοδο μετά από (άκουσον-άκουσον) 7 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αγώνα!

Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Οκάρο Ουάιτ με τα τρίποντά του ο Παναθηναϊκός που είχε μηδενικό παιχνίδι ρακέτας σε αντίθεση με τη Μακάμπι που τον τιμωρούσε με κάθε τρόπο και με διάφορους παίκτες η διαφορά έφτασε και στους 20 (64-44) στο 32’24’’.

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι τράβηκαν… χειρόφρενο και ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε -επιτέλους- στο ματς. Με τον Μέικον και τον Νέντοβιτς να σηκώνουν τη σημαία της ανατροπής από ατομικές ενέργειες οι πράσινοι έριξαν τη διαφορά με 12-0 σερί στους 8 (64-56) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε και στους 7 με τρίποντη βόμβα του Μέικον (66-59) στο 36’25’’.

Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά ειδικά όταν από τα απανωτά λάθη των γηπεδούχων ο Παπαπέτρου με τρίποντο μείωσε στους 4 (72-68) ένα λεπτό πριν το φινάλε. Όμως ο Καλοϊάρο στα 36’’ έβαλε ένα καθοριστικό καλάθι διαβάζοντας καλά την άμυνα του Παναθηναϊκού για το 74-68. Ο Παπαπέτρου με δεύτερο σερί τρίποντο στα 29’’ μείωσε 74-71 και το Γιαντ Ελιάου σίγησε. Ο Μέικον μείωσε στους 2 (75-73) στα 8’’ μετά από 1/2 βολές του Ουίλμπεκιν αλλά ο ηγέτης της Μακάμπι έβαλε τις 2 επόμενες βολές για το τελικό 77-73.

ΜΑΚΑΜΠΙ: Ουίλμπεκιν 16 (3), Έβανς 7, Καλέιρο 4, Ουίλιαμς 11 (2), Τέιλορ, Ρέινολντς 6, Σόρκιν 9, ΝτιΜπαρτολομέο, Νάναλι 18 (1), Ζίζιτς 6, Λεσόρ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Πέρι, Μέικον 17 (3), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 15 (3), Φέρελ 3 (1), Κασελάκης 3 (1), Ουάιτ 14 (4), Φλόιντ, Νέντοβιτς 13 (2), Έβανς 2, Σαντ-Ρος