Τένις

Στέφανος Τσιτσιπάς: Το απόλυτο νικών και το «εμπόδιο Χατσάνοφ» πριν τον τελικό του Australian Open!

Πιστός στην… παράδοση, ο Στέφανος Τσιτσιπάς «ξεμπέρδεψε» εύκολα με τον Λεχέτσκα (3-0) και διεύρυνε το απόλυτο νικών του σε προημιτελικούς Grand Slam στα έξι παιχνίδια. Όπως «απόλυτος» είναι και κόντρα στον επόμενο αντίπαλό του, τον Ρώσο Κάρεν Χατσάνοφ, με τον οποίο θα παλέψει για μία θέση στον μεγάλο τελικό του Australian Open!

Σχετικά Άρθρα

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δίχως να αντιμετωπίσει πρόβλημα απέναντι στο Γίρι Λεχέτσκα, επικράτησε με 3-0 σετ (6-3, 7-6, 6-4) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Australian Open. Έτσι, πήρε την ένατη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες μέσα στο 2023, ενώ συνέχισε την παράδοση που τον θέλει αήττητο στα προημιτελικά Grand Slam.

Συγκεκριμένα, ο Στέφανος έχει το απόλυτο νικών σε έξι αγώνες σε αυτή τη φάση των μεγάλων τουρνουά από το 2019 κι έπειτα. Οι τέσσερις εξ αυτών μάλιστα στο Australian Open, κάτι που αποδεικνύει ότι αυτή διοργάνωση του ταιριάζει!

«Απόλυτος» και κόντρα στον Χατσάνοφ

Πλέον, ο Τσιτσιπάς στρέφεται στη «μάχη» με τον Κάρεν Χατσάνοφ στον ημιτελικό του Australian Open. Ο Ρώσος προκρίθηκε εκεί δίχως να… ιδρώσει ιδιαίτερα, αφού ο αντίπαλος του στα προημιτελικά, ο Αμερικάνος Σεμπάστιαν Κόρντα, εγκατέλειψε τον αγώνα λόγω τραυματισμού, όντας πίσω στο σκορ με 2-0 σετ (7-6, 6-3) και 3-0 games στο τρίτο. Μετά το τέλος του αγώνα βέβαια, προκάλεσε διπλωματικό επεισόδιο με την κίνησή του να αναφερθεί στην ντε-φάκτο Δημοκρατία του Αρτσάχ.

Όσον αφορά τον ημιτελικό, αυτός είναι προγραμματισμένος για τις 27 Ιανουαρίου στις 03:00 τα ξημερώματα ώρα Ελλάδας και θα είναι η έκτη φορά που θα συναντηθούν οι δύο τενίστες.

Στις υπόλοιπες πέντε, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχει το απόλυτο νικών, έχοντας μάλιστα χάσει μόλις δύο σετ (10-2 συνολικά). Η «παρθενική» τους συνάντηση ήταν το 2017 στο Masters της Σανγκάης, ενώ η πιο πρόσφατη ήταν το Μάιο του 2022 στο Open της Ρώμης.

Αναλυτικά η ιστορία των αναμετρήσεων Τσιτσιπά – Χατσάνοφ:

2017, ATP Masters 1000 Σανγκάης, Τσιτσιπάς – Χατσάνοφ 2-0 (7-5, 6-3)

2018, ATP Masters 1000 Σανγκάης, Τσιτσιπάς – Χατσάνοφ 2-0 (6-4, 7-6)

2021, Ρότερνταμ (κλειστό), Τσιτσιπάς – Χατσάνοφ 2-1 (4-6, 6-3, 7-5)

2021, ATP Masters 1000 Καναδά, Τσιτσιπάς – Χατσάνοφ 2-0 (6-3, 6-2)

2022, ATP Masters 1000 Ρώμης, Τσιτσιπάς – Χατσάνοφ 2-1 (4-6, 6-0, 6-3)

Μπορεί φαινομενικά ο αντίπαλος να μοιάζει «βατό εμπόδιο» λοιπόν για τον Τσιτσιπά, όμως σε αυτή τη φάση που βρίσκεται το Australian Open δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια. Ο Έλληνας τενίστας θα πρέπει να παραμείνει συγκεντρωμένος, αλλά σίγουρα αν συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό με τα προηγούμενα ματς τότε θα μπορέσει να πανηγυρίσει την πρόκριση στο μεγάλο τελικό. Εκεί όπου πολύ πιθανό να αντιμετωπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς.