Ολυμπιακός: 6η συνεχόμενη νίκη στο ΟΑΚΑ, αήττητος από τον Δεκέμβρη του 2019!

Δώδεκα σερί νίκες επί του αιώνιου αντιπάλου και συνεχίζει ο Ολυμπιακός που σπάει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο κόντρα στον Παναθηναϊκό. Τελευταίο επίτευγμα; Η συνεχόμενη νίκη στο ΟΑΚΑ!

Σχετικά Άρθρα

Τη δική του φοβερή παράδοση έχει ήδη δημιουργήσει ο Ολυμπιακός στην πάλαι ποτέ απόρθητη έδρα του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ. Οι ερυθρόλευκοι το απόγευμα της Κυριακής 19 Μαρτίου κατέγραψαν την 6η συνεχόμενη νίκη τους επί του Παναθηναϊκού σε αυτό το γήπεδο στο οποίο είναι αήττητοι εδώ και σχεδόν 3,5 χρόνια!

Τελευταία ήττα του Ολυμπιακού ήταν στον φοβερό αγώνα για την Ευρωλίγκα στις 6 Δεκεμβρίου 2019 όταν οι πράσινοι είχαν νικήσει με 99-93 στην παράταση χάρη σε 39 πόντους του Ταϊρίζ Ράις! Έκτοτε ο Ολυμπιακός με τον Γιώργο Μπαρτζώκα στον πάγκο του έχει πετύχει 6 νίκες σε ισάριθμα ματς!

Νίκησε με 78-71 τη σεζόν 2020-21 για την Ευρωλίγκα, 84-65 τη σεζόν 2021-22 για την Ευρωλίγκα καθώς και 68-62 για την κανονική περίοδο της Α1, 78-72 στον 2ο τελικό των πλέι-οφ, 95-71 τη φετινή σεζόν για την Ευρωλίγκα στις 30 Δεκεμβρίου και τελευταίο το 76-74 για το φετινό πρωτάθλημα.

Να σημειωθεί ότι το αντίστοιχο σερί του Παναθηναϊκού με συνεχόμενες νίκες στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας είναι 4 σερί νίκες. Από τον 5ο και τελευταίο τελικό των πλέι-οφ της σεζόν 2016-17 τον οποίο ακολούθησαν δύο νίκες σε κανονική περίοδο και στον 2ο τελικό των πλέι-οφ της Α1 τη σεζόν 2017-18 και ένα ματς Ευρωλίγκα επίσης το 2017-18.