EuroLeague Day 10: Τρίτη σερί νίκη για τον Ερ.Αστέρα του Ιβάνοβιτς, 6η συνεχόμενη ήττα για την Αρμάνι που... παραπαίει!

Ήταν να μην κάνει την αρχή ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς. Ο Μαυροβούνιος τεχνικός μετά τις νίκες επί Βιλερμπάν και Άλμπα οδήγησε τους ερυθρόλευκους του Βελιγραδίου σε 3η σερί νίκη στην Ευρωλίγκα κάτι που είχε να συμβεί από τη σεζόν 2019-20! Λίγη ώρα αργότερα, η Αρμάνι Μιλάνο γνώρισε την 6η συνεχόμενη ήττα της στην διοργάνωση, από την εκπληκτική Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη, ενώ η Ρεάλ έκαμψε την αντίσταση της Παρτιζάν, σε ένα απίστευτο παιχνίδι.

Ερυθρός Αστέρας – Μακάμπι Τελ Αβίβ 69-68

Τελευταία φορά που ο Αστέρας είχε πετύχει τρεις νίκες ήταν μεταξύ 27 Δεκεμβρίου 2019 και 10 Ιανουαρίου 2020 κόντρα σε Ζενίτ, Μπάγερν και Βιλερμπάν και το έκανε ξανά την Πέμπτη 24 Νοεμβρίου με “θύμα” τη Μακάμπι.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι αφού ακόμη και στο πρώτο ημίχρονο που οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι δεν ξέφυγαν με διαφορά μεγαλύτερη των 7 πόντων. Στο 2ο μέρος με την άνοδο του Νίμπο και του Μπράουν για τη Μακάμπι η «ομάδα του λαού» πλησίασε στον πόντο (43-42). Ο Ερυθρός Αστέρας 2’06’’ πριν το τέλος προηγήθηκε 69-62 αλλά στη συνέχεια τα έκανε όλα… λάθος με αποτέλεσμα η Μακάμπι με τους Σόρκιν και Μπράουν να μειώσει 69-68. Στο φινάλε, δε, είχε δύο ευκαιρίες να “κλέψει” τη νίκη αλλά πρώτα ο Μπάλντγουιν έκανε μοιραίο λάθος στα 17’’ και στο τέλος ο Μπράουν αστόχησε σε σουτ τριών πόντων με τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 36-29, 50-47, 69-68

Ερυθρός Αστέρας: Χόλαντ 4, Βιλντόσα 6, Μίτροβιτς 8, Λάζιτς, Μάρτιν 11, Ντόμπριτς 5, Ιβάνοβιτς 6, Νέντοβιτς 12, Μάρκοβιτς, Κούζμιτς 2, Πετρούσεβ 6, Μπεντίλ 9

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Άνταμς, Μπράουν 23, Μπάλντγουιν 6, Μάρτιν 5, Σόρκιν 16, ΝτιΜπαρτολομέο 3, Χίλιαρντ 2, Χόλινς, Πόιθρες, Νίμπο 10, Κόλσον 3

Αρμάνι Μιλάνο - Φενέρμπαχτσε 72-82

Η Αρμάνι Μιλάνο συνέχισε την... κατρακύλα, καθώς ηττήθηκε και από την Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη και του Νικ Καλάθη, με τον κόουτς της Εθνικής μας Ομάδας να γίνεται ο 1ος Έλληνας προπονητής που φτάνει τις 200 νίκες στην EuroLeague! Οι Ιταλοί που στο ξεκίνημα του αγώνα χειροκρότησαν θερμά, δείχνοντας εμπράκτως την στήριξη στον προπονητή τους Έτορε Μεσίνα, ο οποίος σε πρόσφατες δηλώσεις του έδειξε την διάθεση να... πηδήξει από το καράβι, ξεκίνησαν καλύτερα και είχαν προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του 1ου ημιχρόνου.

Όμως οι φιλοξενούμενοι που συνεχίζουν την εκπληκτική τους πορεία, όντες μόνοι 1οι με ρεκόρ 9-1, έτρεξαν ένα εκπληκτικό επιμέρους 11-33 από το τέλος της 2ης περιόδου μέχρι την αρχή της 4ης για να μετατρέψουν το 37-29 σε 48-62 και να πάρουν τελικά την άνετη νίκη στο Μιλάνο. Σαν να μην έφταναν τα ουκ ολίγα προβλήματα της ομάδας του Μεσίνα, τραυματίστηκε και ο Κέβιν Πάνγκος, μπαίνοντας και αυτός στο μακρύ «απουσιολόγιο» μαζί με τους Σιλντς, Μπάρον, Ντατόμε και Τονούτ

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 37-32, 48-58, 72-82

Αρμάνι Μιλάνο: Τόμας 2, Λουαού-Καμπαρό 15, Μήτρου-Λονγκ 18, Πάνγκος 3, Μέλι 7, Ρίτσι, Χολ 16, Αλβίτι 3, Χάινς 4, Φόιχτμαν 4

Φενέρμπαχτσε:
Μότλει 9, Μπιρσέν 3, Χαζέρ 4, Ουίλμπεκιν 8, Έντουαρντς 1, Μαμούτολου, Χέις-Ντέιβις 22, Τζεκίρι 7, Γκούντουριτς 11, Μπούκερ 8, Καλάθης 9

Ρεάλ Μαδρίτης - Παρτιζάν 105-97

Απίστευτο ματς στη Μαδρίτη, με την Παρτιζάν να σκοράρει 40 (!) πόντους στο 1ο δεκάλεπτο και μόλις 11 στο 2ο! Οι Μαδριλένοι παρά το ότι βρέθηκαν πίσω από την «υπερηχητική» στα πρώτα 10 λεπτά Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, κατάφεραν στη συνέχεια να την περιορίσουν και να φτάσουν στη νίκη που τους ανεβάζει στο 7-3, πιάνοντας τον Ολυμπιακό στη 2η θέση. Οι φιλοξενούμενοι είδαν το 36-42 στην αρχή της 2ης περιόδου να μετατρέπεται σε 52-42 λίγα λεπτά αργότερα, χάρη σε ένα απίστευτο σερί 16-0 της Ρεάλ, που ήταν και κομβικό για να αλλάξει το μομέντουμ του αγώνα, καθώς μέχρι εκείνο το σημείο, οι Σέρβοι τα... έβαζα όλα!

Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα στη συνέχεια σταθερά σε επίπεδα κοντά στους 10 πόντους και πανηγύρισαν την νίκη, που αφήνει την ομάδα του Ομπράντοβιτς στο 4-6. Κορυφαίος για τους νικητές ο Γιουλ με 20 πόντους, σε ακόμη μία εντυπωσιακή «παράσταση» στην σπουδαία καριέρα του.

Τα δεκάλεπτα: 32-40, 54-51, 86-74, 105-97

Ρεάλ Μαδρίτης: Ουίλιαμς-Γκος 8, Κοσέρ 2, Αμπάλδε 2, Χεζόνια 15, Ροντρίγκεζ, Ντεκ 15, Πουαριέ 4, Κορνελί 6, Ταβάρες 17, Γιουλ 20, Ντιαγέ 2, Μουσά 14

Παρτιζάν: ΛεΝτέι 20, Πάντερ 16, Παπαπέτρου, Έξουμ 17, Μπροντζιάνσκι 8, Νάναλι 15, Λεσόρ 8, Άντζουσιτς 13, Μαντάρ

Δείτε την Βαθμολογία της EuroLeague ΕΔΩ.