Το ρεκόρ του Νέντοβιτς που έγραψε ιστορία στο ΣΕΦ

Στο πάνθεον των παικτών που έβαλαν φαρδιά πλατιά την υπογραφή τους σε νίκη του Παναθηναϊκού στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας μπήκε από το βράδυ της Δευτέρας (22/11) ο Νεμάνια Νέντοβιτς με την επική εμφάνισή του στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Σχετικά Άρθρα

Ο Σέρβος γκαρντ το όνομα του οποίου θα μνημονεύεται πλέον για πολλά χρόνια για αυτή του την εμφάνιση σημείωσε συνολικά 24 πόντους (οι 14 στα 4,5 από τα 6 τελευταία λεπτά της αναμέτρησης στα οποία έπαιξε πριν αποβληθεί με πέντε φάουλ) επίδοση που είναι η 3η καλύτερη στην ιστορία από παίκτη του Παναθηναϊκού στο Φάληρο.

Κορυφαία επίδοση όλων των εποχών παραμένουν οι 27 πόντοι του KC Ρίβερς σε ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στις 16 Γενάρη 2017 (σκορ 77-67) έχοντας 9/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές σε 30,5 λεπτά συμμετοχής.

Δεύτερη καλύτερη στην ιστορία σε αγώνες «αιώνιων» στο ΣΕΦ οι 26 πόντοι του Αμερικανού Κένεντι Ουίνστον στις 17 Φλεβάρη 2008 σε νίκη των πράσινων με 82-64 για την Α1. Ο Ουίνστον σε 34 λεπτά συμμετοχής είχε 1/1 δίποντα, 3/6 βολές και 7/8 τρίποντα!