Μονακό - Παρί Σεν Ζερμέν 3-1: Κάζο No.3 στο 2023 και η «καρέκλα» της... τρίζει! (video)

Η φοβερή Μονακό υποχρέωσε την Παρί Σεν Ζερμέν (11/02, 3-1) στην τρίτη της ήττα εντός του 2023!
Παρί Σεν Ζερμέν σε ελεύθερη... πτώση! Η Μονακό κυριάρχησε στη μεταξύ τους αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική της Ligue 1, επικρατώντας με σκορ 3-1 (11/02), σε ένα ματς που ουσιαστικά «τελείωσε» από το πρώτο ημίχρονο!

Τρίτη ήττα για τους Παριζιάνους εντός του 2023, που είχαν στη διάθεσή τους τον Νεϊμάρ, αλλά όχι τους Εμπαπέ-Μέσι και παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές, εν όψει του πρώτου ματς κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου (14/02, 22:00), για τη φάση των «16» του Champions League.

Πλέον, νιώθουν την... ανάσα τόσο των Μονεγάσκων, που βρίσκονται στο -7 από την κορυφή, όσο και των Μαρσέιγ-Λανς, που απέχουν εννιά βαθμούς από την πρώτη θέση, αλλά έχουν παίξει ένα ματς λιγότερο.

Η Μονακό βρήκε γκολ από τα... αποδυτήρια και «άνοιξε» το σκορ με τον Γκολοβίν μόλις στο 4ο λεπτό, μετά από ασίστ του Μπεν Γιεντέρ. Ο σέντερ φορ των γηπεδούχων έγινε από δημιουργός, εκτελεστής στο 18' κάνοντας το 2-0.

Η Παρί μείωσε το σκορ με τον Ζαΐρ-Εμερί στο 39', αλλά ο Μπεν Γιεντέρ σκόραρε ξανά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, δινόντας ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Θα περίμενε κανείς αντίδραση από το σύνολο του Γκαλτιέ στο 2ο ημίχρονο, αλλά οι μεγάλες ευκαιρίες άνηκαν ξανά στη Μονακό. Παρόλα αυτά, οι εξαιρετικές αποκρούσεις του Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα στις προσπάθειες των Μπεν Γιεντέρ (61'), Γκολοβίν (74'), Εμπολό (83') και Μιναμίνο (90+1') διατήρησαν το 3-1 ως τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Μονακό (Φιλίπ Κλεμάν): Νούμπελ, Αγκιλάρ, Ντισασί, Μαριπάν, Ενρίκε, Ντιατά, Φοφανά, Καμαρά (90+3' Ματάτσο), Γκολοβίν (80' Γιάκομπς), Μπεν Σεγκίρ (72' Μιναμίνο), Μπεν Γιεντέρ (72' Εμπολό).

Παρί Σεν Ζερμέν (Κριστόφ Γκαλτιέ): Ντοναρούμα, Περέιρα (59' Γκάρμπι), Μαρκίνιος, Μπιτσιαμπού (46' Ράμος), Πεμπελέ (66' Χακίμι), Ζαΐρ-Εμερί, Βιτίνια (80' Κιμπεμπέ), Σολέρ, Μπερνάτ, Εκιτίκε (80' Χουσνί), Νεϊμάρ.