Bundesliga: Θρίαμβος Ντόρτμουντ, άνετη νίκη για τη Μπάγερν και χορταστικές ισοπαλίες! (video)

Το κυρίως πιάτο της 11ης αγωνιστικής της Bundesliga είχε πολλά γκολ και συγκινήσεις.Άνετες νίκες με 5-0 και 0-2 για Ντόρτμουντ και Μπάγερν Μονάχου αντίστοιχα,Χορταστικές ισσοπαλίες σε Άουγκσμπουργκ(3-3 με Λειψία) και Λεβερκούζεν(2-2 με Βόλφσμπουργκ).Άνετη νίκη με 2-0 κόντρα στην Βέρντερ για την προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού, Φράιμπουργκ.

Θρίαμβος με απολαυστικό ποδόσφαιρο για τους Βεστφαλούς με 5-0 κόντρα στη Στουτγκάρδη. Ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους, αλλά δεν κατάφερε να σταματήσει την εξαιρετική Ντόρτμουντ που πήρε από πολύ νωρίς τα ηνία του αγώνα χάρις σε γκολ των Μπέλιγχαμ στο 3ο λεπτό και Νίκλας Σίλε στο 14’.Οι παίκτες της Ντόρτμουντ τέλειωσαν με τον καλύτερο τρόπο το ημίχρονο πετυχαίνοντας το 3-0 στο 44’ έπειτα από συνεργασία των νεαρών Μουκόκο και Ρέινα με τον δεύτερο να σκοράρει το πρώτο του φετινό γκολ στη  Bundesliga  με όμορφο πλασέ. Ο χορός των γκολ συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με το δεύτερο προσωπικό του Μπέλιγχαμ στο 54’ και το προ κενής εστίας τελείωμα του Μουκόκο στο 72’.

Διπλό στην έδρα της Χόφενχαϊμ με 2-0 για την φορμαρισμένη Μπάγερν Μονάχου, η οποία αρχίζει να… «παίρνει μπρος» και στο εγχώριο πρωτάθλημα, μειώνοντας την απόσταση από την πρωτοπόρο Ουνιόν Βερολίνου στον ένα βαθμό, με ένα ματς περισσότερο. Οι Βαυαροί πέτυχαν και τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με σκόρερ τους Μουσιάλα στο 18’ και Τσούπο-Μότινγκ στο 43’, ο οποίος πήρε τη θέση του τραυματία Λερόι Σανέ.

«Χορταστικό» ματς πολλές συγκινήσεις και γκολ (3-3) ανάμεσα σε Άουγκσμπουργκ και Λειψία. Οι «ταύροι» εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησαν το τελευταίο ημίωρο, λόγω της ανόητης αποβολής του Ισπανού Ιάγκο στο 66’ και κατάφεραν να πάρουν το βαθμό παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 3-0. Η ομάδα της Άουγκσμπουργκ είχε αποκτήσει ισχυρό προβάδισμα τριών γκολ με σκόρερ τους Μπερίσα(34’), Ντεμίροβιτς (51’) και Βάργκας στο 64’. Δύο λεπτά μετά, ήρθε όμως το «βραχυκύκλωμα» των γηπεδούχων όταν και έμειναν με 10 παίκτες χάνοντας πλήρως τον έλεγχο του παιχνιδιού από τη διψασμένη Λειψία που μείωσε αρχικά με τον Αντρέ Σίλβα στο 73’ και έφερε το ματς στα ίσια με 2 απανωτά γκολ των Ενκουνκού και Ράμος στο 89’ και στο 90’ αντίστοιχα.

Στο Bay Arena η Λεβερκούζεν αναδείχθηκε ισόπαλη με τη Βόλφσμπουργκ με 2-2, αποτέλεσμα που δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο πλευρές, που συνεχίζουν να βρίσκονται στις χαμηλότερες θέσεις της βαθμολογίας. Η 14η Λεβερκούζεν άνοιξε το σκορ με τον Ντιαμπύ στο 17’, ο οποίος πήρε το αίμα του πίσω καθώς είχε αστοχήσει σε πέναλτι επτά λεπτά νωρίτερα. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1 εξαιτίας του αυτογκόλ του Άντριχ στο 28’.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η 13η στη βαθμολογία Βόλφσμπουργκ γύρισε το ματς, με τον αρχηγό της  Άρνολντ  να πετυχαίνει το 1-2 στο 54’.Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στο από τον Τζέρεμι Φρίμπονγκ.

Τέλος, η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League Φράιμπουργκ πήρε το τρίποντο κόντρα στη Βέρντερ των 10 παικτών από το 14’, χάρις σε γκολ των Κούμπλερ στο 56’ και Γκρίφο στο 80’.