Bundesliga: Η Βέρντερ «ξέρανε» την Ντόρτμουντ - Λύτρωση για Μάιντζ στο 93' (video)

Απίστευτο ματς στην Βεστφαλία με την Βέρντερ να φέρνει τούμπα το ματς κόντρα στην Ντόρτμουντ με τρία γκολ μετά το 89'! Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι με τίποτα η Μπάγερ Λεβερκούζεν καθώς γνώρισε νέα ήττα, την τρίτη σε ισάριθμες αγωνιστικές, από την Χόφενχαϊμ με 3-0! Με γκολ στο 93’ η Μάιντζ κατάφερε και έκλεψε τη νίκη από την Άουγκσμπουργκ επικρατώντας με 2-1!

Με τρελό φινάλε τελείωσε το πρώτο μέρος της 3η αγωνιστικής στη Budesliga καθώς είχαμε φοβερές ανατροπές σε δύο ματς στα τελευταία λεπτά!

Στη Βεστφαλία η Βέρντερ Βρέμης πέτυχε ίσως την ανατροπή της χρονιάς καθώς μέχρι το 89΄ η Ντόρτμουντ βρισκόταν μπροστά με 2-0 και όμως κατάφερε να δεχθεί τρία γκολ στα εναπομείναντα λεπτά και να χάσει τη νίκη μέσα από τα χέρια της! Ο Τζούλιαν Μπραντ στο 47’ είχε ανοίξει το σκορ για την Μπορούσια ενώ ο Γκερέιρο έδειχνε να κλειδώνει τη νίκη στο 77’! Στο 89’ άρχισε η μεγάλη ανατροπή της Βέρντερ όταν ο Μπιουκάναν μείωσε σε 2-1 ενώ ο Νίκλας Σμιτ στο 93’ ισοφάρισε σε 2-2 με καρφωτή κεφαλιά! Το μέγα «κάζο» για τους Βεστφαλούς ολοκλήρωσε ο Όλιβερ Μπερκ δύο λεπτά αργότερα στέλνοντας την ομάδα του στον παράδεισο και τους γηπεδούχους στην κόλαση!

Στην άλλη ανατροπή της αγωνιστικής, η Μάιντζ κατάφερε με γκολ στο 93’ να φύγει με το τρίποντο από την έδρα της Άουγκσμπουργκ! Ο Ονισιούο είχε βάλει μπροστά τους φιλοξενούμενους στο 31’, ωστόσο η Άουγκσμπουργκ απάντησε άμεσα με τέρμα του Ντεμίροβιτς τέσσερα λεπτά αργότερα. Το νικητήριο γκολ για την Μάιντζ πέτυχε ο Σουνγκ Λι στο 93ο λεπτό δίνοντας μεγάλο διπλό στην ομάδα του!

Με μία εμφατική εμφάνιση η Χόφενχαϊμ πέρασε «αέρας» από την έδρα της Μπάγερ Λεβερκούζεν, επικρατώντας με 3-0! Η Μπάγερ δείχνει να μην είναι σε καθόλου καλή κατάσταση στο ξεκίνημα της σεζόν, γνωρίζοντας την τρίτη σερί ήττα της στο πρωτάθλημα. Ο Μπάουμγκαρτνερ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 9’ με απίθανο τακουνάκι ενώ στο 35’ ο Κράμαριτς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0! Στο 39’ η ασταμάτητη «Χόφε» θα πετύχει και τρίτο τέρμα με τον Σκοβ, ωστόσο έπειτα από έλεγχο στο VAR το γκολ θα ακυρωθεί λόγω φάουλ στην αρχή της φάσης. Το τελικό 3-0 έγραψε ο Ρούτερ στο 78’.

Μεγάλο διπλό πήρε και η Φράιμπουργκ κόντρα στην Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου, επικρατώντας με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Βιτσέντσο Γκρίφο μόλις στο 11’, με τους γηπεδούχους να μην καταφέρνουν να φτάσουν στην ισοφάριση παρά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες που είχαν.

Στο μοναδικό παιχνίδι που δεν είχαμε γκολ υπήρξε απόλυτη μοιρασιά με την Βόλφσμπουργκ και την Σάλκε να μένουν σε «λευκή» ισοπαλία.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Παρασκευή 19/8

Γκλάντμπαχ – Χέρτα Βερολίνου 1-0 (Πλεά 34’)

Σάββατο 20/8:

Μπορούσια Ντόρτμουντ - Βέρντερ Βρέμης 2-3 (Τζούλιαν Μπραντ 47’, Γκερέιρο 77’- Μπουτσανάν 89’, Νίκλας Σμιτ 93’, Όλιβερ Μπερκ 95’)

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Χόφενχαϊμ 0-3 (Μπάουμγκάντερ 9’, Κράμαριτς 35’, Ρούτερ 74’)

Βόλφσμπουργκ – Σάλκε 0-0

Στουργκάρδη – Φράιμπουργκ 0-1 (Βιντζέντζο Γκρίφο 11’)

Άουγκσμπουργκ – Μάιντς 1-2 (Ντεμίροβιτς 35’-Ονισιούο 31’, Σουνγκ Λι 93’)

19:30 Ουνιόν Βερολίνου – Λειψία