Bundesliga: Έπιασε ήδη δουλειά στη Λειψία ο Βέρνερ – Συνεχίζει με το… αριστερό η Άιντραχτ (video)

Επιστροφές καταστροφές με τον Τίμο Βέρνερ να ανοίγει ξανά λογαριασμό με τη Λειψία και την ομάδα του, όμως, να μένει στο 2-2 απέναντι στην Κολωνία – Δεύτερο διαδοχικό αρνητικό αποτέλεσμα για την Άιντραχτ η οποία δεν ξεπέρασε το εμπόδιο της Χέρτα (1-1).

Η δράση στη Bundesliga επέστρεψε για τα καλά, με τους πρώτους αγώνες της 2ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος να… μπουχτίζουν από γκολ! Νικήτριες κατάφεραν να βγουν μόλις η Χόφενχαϊμ (3-2 με τη Μπόχουμ) και η Άουγκσμπουργκ (2-1 με τη Μπάγερ Λεβερκούζεν), ενώ όλοι οι υπόλοιποι συμβιβάστηκαν με την ισοπαλία!

Αν και δεν συνδυάστηκε με νίκη της ομάδας του, ο Τίμο Βέρνερ έκανε τη μεγάλη επιστροφή στο πρωτάθλημα βοηθώντας με γκολ τη Λειψία να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας με τη Κολωνία (2-2). Ο 26χρονος Γερμανός επέστρεψε στα γκολ βρίσκοντας δίχτυα στο 36ο λεπτό, πριν ο Ντιτς φέρει ξανά την ισορροπία τέσσερα λεπτά αργότερα.

Ο Ενκουκού έφερε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους με μια τρομερή ατομική του προσπάθεια στο 56’, ενώ τελικά το αυτογκόλ του Γκβάρντιολ στο 73ο λεπτό – το οποίο σημείωσε στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα από την περιοχή – διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Συνέχεια στις κακές της εμφανίσεις έδωσε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, έπειτα από την οδυνηρή της ήττα από τη Μπάγερν Μονάχου με 6-1 στην πρεμιέρα. Οι «αετοί» αναδείχθηκαν ισόπαλοι με τη Χέρτα Βερολίνου στην έδρα της, ενώ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης κατάφεραν να σημειώσουν μόλις μία τελική ευκαιρία στον στόχο!

Σκόρερ για τις δύο ομάδες χρίστηκαν ο Σερντάρ, που έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο 3ο λεπτό, ενώ ο Καμάντα ισοφάρισε στο 48’.

Σ’ ένα τρομερό σε θέαμα παιχνίδι, η Χόφενχαϊμ κατάφερε να επιβληθεί της Μπόχουμ με 3-2 – με τα τέσσερα εκ των πέντε γκολ να έχουν σημειωθεί στο πρώτο μόλις εικοσιπεντάλεπτο! Όλη τη δουλειά για τους γηπεδούχους την έκανε ο Ζόλερ. Ο 31χρονος επιθετικός άνοιξε στο σκορ στο 10ο λεπτό, ενώ μόλις 3’ αργότερα κατάφερε να κάνει το 2-0 χάρις σε ένα εκπληκτικό του γκολ.

Η απάντηση της Μπόχουμ ήταν κάτι παραπάνω από άμεση. Στο 14’ ο Μπάουμγκαρτνερ θέλησε να εκμεταλλευτεί τη χαμένη ευκαιρία της ομάδας του, πήρε το… ριμπάουντ και από κοντινή απόσταση μείωσε το σκορ.

Ο Κάμπακ στο 23’ έφερε πάλι το ματς στα μέτρα της ομάδας του καθώς έπειτα από την εκτέλεση του κόρνερ πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ ο Νταμπούρ «σφράγισε» την ανατροπή των γηπεδούχων με νέα κεφαλιά στο 88’ για το τελικό 3-2.

Όσον αφορά στο… ελληνικό ενδιαφέρον ο Ντίνος Μαυροπάνος αγωνίστηκε σε όλη την αναμέτρηση της Στουτγκάρδης, ενώ ο Βασίλης Λαμπρόπουλος μπήκε ως αλλαγή στο 72’ για τη Μπόχουμ. Στον πάγκο έμεινε ο Χουάν Περέα.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Παρασκευή 12/8

Φράιμπουργκ – Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-3 ( 35’ Γκρέγκοριτς – 77’ Μπάινοου-Γκίτενς, 84’ Μουκοκό, 88’ Βολφ)

Σάββατο 13/8

Βέρντερ Βρέμης – Στουτγκάρδη 2-2 (4’ Φιούλκρουγκ, 90+5’ Μπερκ – 38’ Έντο, 77’ Σιλάς)

Λειψία – Κολωνία 2-2 (36’ Βέρνερ, 73’ Ενκουκού – 40’ Ντιτς, 73’ Γκβάρντιολ)

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Άουγκσμπουργκ 1-2 (43’ Αρανγκίς – 15’ Γένσεν, 82’ Χαν)

Χέρτα Βερολίνου – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-1 (3’ Σερντάρ – 48’ Καμάντα)

Χόφενχαϊμ – Μπόχουμ (14’ Μπάουμγκαρτνερ, 23’ Κάμπακ, 88’ Νταμπούρ – 10’, 13’ Ζόλερ)

Σάλκε – Γκλάντμπαχ (19:30)