Γκουστάβο Σκάρπα: Μπήκε αλλαγή, θύμισε Άριεν Ρόμπεν και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα! (video)

Ο Γκουστάβο Σκάρπα, ο οποίος έχει ακουστεί έντονα για Ολυμπιακό και Νότιγχαμ Φόρεστήταν καθοριστικός για έναν ακόμα αγώνα της Παλμέιρας, μπαίνοντας ως αλλαγή αυτή τη φορά. Ήταν εκείνος που σκόραρε το «χρυσό» γκολ της ομάδας του.

Ο Βραζιλιάνος επιθετικός είναι από τους καλύτερους παίκτες της Παλμέιρας και το αποδεικνύει συνεχώς. Αυτή τη φορά ήταν ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος, τα ξημερώματα της Παρασκευής (22/7) απέναντι στην Αμέρικα εκτός έδρας.

Με τον 0-0 να διατηρείται στα πρώτα 56 λεπτά του αγώνα, ο Άμπελ Φερέιρα τον έριξε στον αγωνιστικό χώρο και εκείνος δέκα λεπτά αργότερα, με μία κίνηση που θύμισε Άριεν Ρόμπεν, πέτυχε το 1-0 και τον δικαίωσε.

Το τέρμα αυτό ήταν εκείνο που ουσιαστικά έκρινε και την έκβαση της αναμέτρησης και διατήρησε την Παλμέιρας στην κορυφή της βαθμολογίας και στο +4 από τις Κορίνθιανς και Ατλέτικο Μινέιρο.