Ίντερ – Έμπολι 4-2: Γύρισαν από την… κόλαση οι νερατζούρι με τρομερό Μαρτίνες!

Η Ίντερ κατάφερε να επικρατήσει επί της Έμπολι μετά από τρομερή ανατροπή που πέτυχε ενώ έχανε με 2-0 στο 40’ (4-2).
Στο Μιλάνο η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι ίδρωσε για να νικήσει την Έμπολι και να βρεθεί προσωρινά στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα στην Serie A.

Παρά το εκπληκτικό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων που «σόκαραν» το Τζουζέπε Μεάτσα με τα γκολ των Πιναμόντι και Ασλάνι, η Ίντερ κατάφερε να ισοφαρίσει ακριβώς πριν τη λήξη του ημιχρόνου χάρη στο αυτογκόλ του Ρομανιόλι και το 2-2 του Μαρτίνες.

Έκτοτε, ο επιθετικός των Μιλανέζων γύρισε το ματς στο 64ο λεπτό και ο Αλέξις Σάντσες, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή πρόσθεσε το κερασάκι στη τούρτα στο 90ο λεπτό για το τελικό 4-2. Με αποτέλεσμα να βρεθεί η ομάδα του έστω και προσωρινά στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος με έναν βαθμό περισσότερο από την Μίλαν.

Οι ενδεκάδες:

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Ντιμάρκο, Ντάμφρις, Πέρισιτς, Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα, Τσαλχανόγλου, Κορέα, Μαρτίνες

Έμπολι (Αουρέλιο Αντρεατσόλι): Βικάριο, Φιαμότσι, Ρομανιόλι, Λουπέρτο, Παρίσι, Στούλατς, Μπαντινέλι, Ζουρκόφσκι, Ασλάνι, Μπαιράμι, Πιναμόντι