Premier League: «Καθάρισε» εύκολα η Σίτι, απίστευτα πράγματα στο Στάμφορντ Μπριτζ από την Μπρέντφορντ! (video)

Για 45 λεπτά βρέθηκε στην κορυφή της Premier League η Λίβερπουλ και η Μάντσεστερ Σίτι δεν αγχώθηκε καθόλου! Επικράτησε με 2-0 της Μπέρνλι και επέστρεψε στην πρώτη θέση, με χαρακτηριστική ευκολία. Την ίδια ώρα, η Τσέλσι είδε την Μπρέντφορντ να της ανατρέπει το 1-0 του Ρίντιγκερ σε 12 λεπτά και υπέστη σοκαριστική ήττα στο Στάμφορντ Μπριτζ με 4-1 από τις «μέλισσες»!

Μπορεί η Λίβερπουλ να επικράτησε με 2-0 της Γουότφορντ στο εναρκτήριο ματς της 31ης αγωνιστικής της Premier League, όμως η Μάντσεστερ Σίτι δεν αγχώθηκε καθόλου που είδε την ανταγωνίστριά της για τον τίτλο να επιστρέφει στην κορυφή για πρώτη φορά μετά την 1η Οκτωβρίου.

Μετέβη στο Τερφ Μουρ, απέναντι στην Μπέρνλι που «καιγόταν» για βαθμούς και «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο την υπόθεση-νίκη, έχοντας ως πρωταγωνιστές του Ραχίμ Στέρλινγκ και Κέβιν Ντε Μπρόινε.

Ο Βέλγος συνεργάστηκε με τον Άγγλο, ύστερα από υπέροχη ατομική προσπάθεια, η μπάλα έπεσε στα πόδια του μέσα στην περιοχή και από εκεί και πέρα, όλα ήταν εύκολα. Νίκησε τον Πόουπ και το 1-0 της Σίτι στο 5’ ήταν γεγονός.

Όλα απλοποιήθηκαν με το γκολ του επιτελικού μέσου και 20 λεπτά αργότερα ο Ιλκάι Γκιντογκάν «διπλασίασε» με παρόμοιο τρόπο το προβάδισμα της ομάδας του. Ντε Μπρόινε και Στέρλινγκ δημιούργησαν εκ νέου ρήγμα από τα δεξιά, ο τελευταίος γύρισε την μπάλα στο πέναλτι και ο Γερμανός επέστρεψε στα γκολ μακριά από το Έτιχαντ για πρώτη φορά μετά την 9η αγωνιστική.

Το ματς «έσβησε» και το τελικό 2-0 ήρθε με χαρακτηριστική ευκολία… Την ίδια ώρα όμως, στο Στάμφορντ Μπριτζ συνέβησαν απίθανα πράγματα, μετά το 0-0 του πρώτου μέρους.

Η Τσέλσι πήρε προβάδισμα με απίστευτο γκολ του Ρίντιγκερ στο 48ο λεπτό, αλλά 35 δευτερόλεπτα αργότερα, οι «μέλισσες» ισοφάρισαν με τον Γιάνελτ.

Και σα να μην έφτανε αυτό, στο 54΄ σημειώθηκε και η απόλυτη ανατροπή, με γκολ του Κρίστιαν Έρικσεν! Από κόρνερ της Τσέλσι, η Μπρέντφορντ βγήκε στην αντεπίθεση, ο Εμπουεμπό διένυσε μεγάλη απόσταση με την μπάλα και ο Έρικσεν πέτυχε το 3ο του γκολ σε μία εβδομάδα, σε εθνικό και συλλογικό επίπεδο!

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ ήταν σοκαρισμένη, η Μπρέντφορντ βρήκε και τρίτο τέρμα, με φοβερή συνεργασία και τελική πάσα του Τόνεϊ στον Γιάνελτ και με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, το Στάμφορντ Μπριτζ άρχιζε να χάνει… κόσμο, με το τελικό 4-1 από τον Γουϊσά να σηματοδοτεί την 1η ήττα των Λονδρέζων στην Premier League από τις 15 Ιανουαρίου.

Όσον αφορά τις υπόλοιπες αναμετρήσεις, μεγάλο ενδιαφέρον υπήρξε στο ματς της Γουλβς με την Άστον Βίλα και σε αυτό της Μπράιτον απέναντι στη Νόριτς!

Στην πρώτη περίπτωση, οι «λύκοι»  επιβεβαίωσαν πως βρίσκονται σε φοβερή κατάσταση, επικρατώντας της ομάδας του Τζέραρντ με χαρακτηριστική ευκολία. Προηγήθηκαν από νωρίς με τον Γιόνι Κάστρο, είδαν τον Γιανγκ να πετυχαίνει αυτογκόλ στο 36ο λεπτό και κλήθηκαν να κάνουν το παιχνίδι τους.

Να διατηρήσουν το «μηδέν» και να φτάσουν σε μία ακόμη νίκη, η οποία θα τους επέτρεπε να συνεχίσουν να ονειρεύονται ευρωπαϊκό εισιτήριο. Το πλάνο του Λάζε έγινε πράξη, το 2-0 διατηρήθηκε μέχρι και το 86’, όπου ο Γουότκινς σκόραρε με πέναλτι και ο Τζέραρντ με το τελικό 2-1, «τρίτωσε» τις συνεχόμενες ήττες του, για πρώτη φορά ως προπονητής επί αγγλικού εδάφους!

Στο Άμεξ η «λευκή» ισοπαλία θα μπορούσε  να διαφοροποιηθεί αν ο Μοπέ έκανε γκολ την στιγμή του 29ου λεπτού από το σημείο του πέναλτι, ενώ κανένα από τα 20 σουτ των «γλάρων» δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Τέλος, στο 1-1 της Λιντς με την Σαουθάμπτον, οι γηπεδούχοι τα έδωσαν όλα για τη νίκη, αλλά ο Γουόρντ Πράους έκλεψε τη νίκη και την… παράσταση! Ισοφάρισε με απίστευτο φάουλ και έδωσε από έναν βαθμό σε κάθε ομάδα, με τα «παγώνια» να αναδεικνύουν και πάλι την βελτίωσή τους υπό τις οδηγίες του Τζέσι Μαρτς!

Το πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής:

Σάββατο 02/04

Λίβερπουλ – Γουότφορντ 2-0 (22’ Ζότα,  89’ πεν. Φαμπίνιο)

Γουλβς – Άστον Βίλα 2-1 (7’ Γιόνι Κάστρο, 36’ αυτ. Γιανγκ -86’ Γουότκινς πεν.)

Λιντς – Σαουθάμπτον 1-1 (29’ Χάρισον – 49’ Γουόρντ Πράους)

Μπέρνλι – Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (5’ Ντε Μπρόινε, 25΄ Γκιντογκάν)

Μπράιτον – Νόριτς 0-0

Τσέλσι – Μπρέντφορντ 1-4 (48’ Ρίντιγκερ – 50’, 60’ Γιάνελτ, 54΄ Έρικσεν, 87’ Γουϊσά)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λέστερ (19:30)