ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 85-94: Άνετο πέρασμα από την Πυλαία και «κιτρινόμαυρο» προβάδισμα για την 6άδα!

Με μία «μαγική» εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ κατόρθωσε να φύγει με το «διπλό» από την έδρα του ΠΑΟΚ (02/03, 85-94) και να πάρει προβάδισμα, για την 6άδα της Basket League!
Με τον καλύτερο τρόπο αντέδρασε η ΑΕΚ στο σερί των πέντε συνεχόμενων ηττών σε όλες τις διοργανώσεις, καθώς η «Ένωση» νίκησε με 94-85 τον ΠΑΟΚ εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League!

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Μιντάουγκας Κουσμίνσκας, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Τζόρνταν ΜακΚρέι και Όστιν Χόλινς, οι οποίοι πέτυχαν από 15 πόντους.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Ηλία Ζούρου ανέβηκε στο 8-11 και πλέον ισοβαθμεί με τον «Δικέφαλο του Βορρά» στην 6η θέση της βαθμολογίας, με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν το... πάνω χέρι στην ισοβαθμία!

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν - για λίγο - στο 8’ (12-18 με λέι απ του Καράμπελα). Πάντως, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα επιμέρους 11-4 στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο +1 (23-22).

Καμία ομάδα δεν κατόρθωσε να ξεφύγει ούτε στη δεύτερη περίοδο. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έμοιαζε να έχει τον έλεγχο (36-31 στο 15’), ωστόσο δεν κατάφερε να μεγαλώσει την υπέρ του διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 45-44.

Στο ξεκίνημα της «επανάληψης» η ομάδα του Στάθη Νεραντζάκη προηγήθηκε με 5 πόντους (49-44 στο 22’), όμως οι «κιτρινόμαυροι» επέστρεψαν και ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (61-67).

Η ΑΕΚ διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα της και το κεφαλαιοποίησε με ένα σερί 12-3 στην «εκκίνηση» της τελευταίας περιόδου, με το οποίο η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 15 πόντους (64-79 στο 35’). Με τη βολή του Χόλινς λίγο αργότερα, η «Ένωση» έφτασε και στο +18 (66-84). Το μόνο που κατόρθωσε να κάνει η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν να «μαζέψει» τη διαφορά, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν εν τέλει με 94-85.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-44, 61-67, 85-94.