EuroLeague, Day 24: Τι ματσάρα ήταν αυτή στη Μόσχα; Απόδραση Εφές 99-97 με Μπομπουά

Με ήρωα της Εφές τον Μπομπουά και μοιραίο της ΤΣΣΚΑ τον Σβεντ έληξε το μεγάλο ντέρμπι στη Μόσχα, ένα παιχνίδι όπου συνέβη κάτι για πρώτη φορά στην ιστορία της Ευρωλίγκα.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Αναντολού Εφές 97-99 (86-86)

Ένα από τα καλύτερα ματς της σεζόν έγινε στη Μόσχα όπου μάλιστα για πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης και οι δύο αντίπαλοι είχαν στον πάγκο υπηρεσιακούς προπονητές, η μεν ΤΣΣΚΑ τον Ανδρέα Πιστιόλη η δε Εφές τον Γιακούπ Σεκιγιόκ λόγω ασθένειας Ιτούδη και Αταμάν αντίστοιχα.

Το ματς κρίθηκε από την αστοχία του Αλεξέι Σβεντ ο οποίος 2’’ πριν το τέλος της παράτασης είχε ένα εντελώς… ανενόχλητο σουτ τριών πόντων από τη γωνία, σουτ όμως το οποίο βρήκε σίδερο όπως και τα έξι που είχαν προηγηθεί από τον ίδιο στο ματς. Κάπως έτσι πήγε στράφι η ματσάρα του Ντάνιελ Χάκετ και έγινε ήρωας ο Γάλλος Ροντρίγκ Μπομπουά που έβαλε 7 τρίποντα και καθοριστικά καλάθια για την Εφές.

Το ματς ήταν ντέρμπι με την Εφές να προηγείται 44-41 στο ημίχρονο, την ΤΣΣΚΑ να μπαίνει στην 3η με σερί 18-0 (!) διά χειρός Χάκετ για το 58-44 αλλά την τουρκική ομάδα να επιστρέφει. Στο τελευταίο δίλεπτο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς, με τον Κλάιμπερν να κάνει τι 82-81, τον Μίτσιτς με βολές το 82-83, τον Μοερμάν με 1/2 βολές στα 27’’ το 82-84, τον Χάκετ με τρίποντη βόμβα το 86-84 στα 13’’ αλλά τον Μίτσιτς να ισοφαρίζει αφού “κέρδισε” στο ένας εναντίον ενός τον αργό Μιλουτίνοβ σχεδόν με τη λήξη. Στην παράταση το ίδιο σκηνικό.

Η ΤΣΣΚΑ με τρίποντο του Αντόνοβ έκανε το 94-92 1’40’’ πριν το τέλος, ο Πλάις ισοφάρισε 94-94 και ο Μπομπουά με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην Εφές 97-94 με τον Σίμον να έχει 1/2 βολές στα 38’’ για το 98-94. Ο Γκριγκόνις κράτησε ζωντανούς τους γηπεδούχους με νέο τρίποντο στα 32’’ (97-98) ο Μπομπουά αστόχησε στα 11’’ αλλά ο Σβεντ έχασε τη χρυσή ευκαιρία να γίνει ήρωας στα 2’’ με τον Μπομπουά με 1/2 βολές να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

ΤΣΣΚΑ: Χάκετ 31 (6), Κλάιμπερν 19 (3), Μιλουτίνοβ 4, Κουρμπάνοβ 5 (1), Σβεντ 6, Λούντμπεργκ 2, Μπολομπόι 7 (1), Ούχοβ, Ίβλεβ

ΕΦΕΣ: Λάρκιν 26 (5), Μπομπουά 22 (7), Μπράιαντ, Μίτσιτς 16 (3), Σιμον 4 (1), Σίνγκλετον 3, Γκαζί, Μοερμάν 7 (2), Τουντσέρ, Πλάις 9 (1), Πετρούσεβ

Άλμπα Βερολίνου – Ουνίξ Καζάν 81-53

Μία αγνώριστη (προς το χειρότερο) Ουνίξ έγινε βορά στις ορέξεις της αναγεννημένης Άλμπα που έκανε περίπατο εντός έδρας σταματώντας ένα αρνητικό σερί τεσσάρων ηττών. Η Ουνίξ αντιμετώπισε το ματς ανέτοιμη πνευματικά, εγκλωβίστηκε στην άμυνα των γηπεδούχων με αποτέλεσμα να σκοράρει μόλις 26 πόντους στο ημίχρονο (36-26) ενώ στην 3η περίοδο με επιμέρους σκορ 20-9 η πρωταθλήτρια Γερμανίας ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 και «τελείωσε» το ματς αφού η Ουνίξ τα… έσπασε στα σουτ τριών πόντων ενώ οι σταρ της βρέθηκαν στη χειρότερη δυνατή βραδιά.

Χαρακτηριστικά αναφέρουμε ότι ο Κανάαν είχε 1/15 σουτ, ο Χεζόνια 3/12 και ο Τζον Μπράουν 2/9. Οι τρεις αυτοί δηλαδή είχαν 6/36 σουτ εντός πεδιάς!

ΑΛΜΠΑ: Λο 16 (1), Ντα Σίλβα 6, Σμιθ 14 (2), Ντελόου 3 (1), Ματίσεκ, Ολίντε 8 (1), Κουμάτζε 5, Τίμαν 3, Σίκμα 10, Ζούσμαν 8 (2), Λάμερς 8

ΟΥΝΙΞ: Σπισού 8 (2), Τ.Μπράουν 4, Κάναν 5, Λ.Μπράουν 12 (1), Μπράντλει 5, Χέζονια 7, Ουζίνσκι 2, Τζεκίρι 10, Μέιο, Βοροντσέβιτς