Με «διπλούς» Μέικον, Παπαγιάννη και τρομερό Κασελάκη ο Παναθηναϊκός υπέταξε την Άλμπα με 82-67 (video)

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στον Παναθηναϊκό, που έπαιξε τρομερή άμυνα, βρήκε νέους πρωταγωνιστές και υπέταξε την Άλμπα με 82-67!
Τι κι αν έλειπε ο Νεμάνια Νέντοβιτς; Τι κι αν ήταν ανέτοιμοι οι Ιωάννης Παπαπέτρου και Οκάρο Ουάιτ; Ο Παναθηναϊκός υπέταξε την Άλμπα Βερολίνου -που έπαιξε χωρίς τον Λουκ Σίκμα- με 82-67 το πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Euroleague, παίζοντας τρομερή άμυνα για περίπου 25 λεπτά και έχοντας για μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ντάριλ Μέικον (20 πόντοι, 11 ασίστ), Γιώργο Παπαγιάννη (14 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Λεωνίδα Κασελάκη (17 πόντοι, 4 ριμπάουντ). Μάλιστα, ο Έλληνας φόργουορντ έκανε «σμπαράλια» το προηγούμενο ρεκόρ πόντων του στη διοργάνωση, που ήταν 9 πόντοι.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε χωρίς τους προσφάτως αναρρώσαντες Παπαπέτρου και Ουάιτ στο βασικό του σχήμα, όμως έκανε μια ιδανική, τουλάχιστον στο επιθετικό κομμάτι, πρώτη περίοδο. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 17-8 στο 5' και έκλεισαν το δεκάλεπτο προπορευόμενοι με 30-25, μετρώντας μάλιστα 6/12 τρίποντα, 9 ασίστ και κανένα λάθος!

Το γνωστό run and gun παιχνίδι της Άλμπα άρχισε σταδιακά να αποφέρει καρπούς. Οι Γερμανοί πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, 31-30, στο 11'30", ενώ ξεφυγαν με +9 (43-34) λίγο πριν συμπληρωθούν 16 αγωνιστικά λεπτά. Ο Δημήτρης Πρίφτης κάλεσε time out και από εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των γηπεδούχων, που έφεραν το ματς στα ίσια (43-43), προτού πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Ο Λεωνίδας Κασελάκης με 11 πόντους (3/3 τρίποντα) και ο Μάρκους Έρικσον με 12 (4/7 τρίποντα) ξεχώρισαν επιθετικά στο πρώτο μέρος.

Η πιεστικη άμυνα των «πρασίνων» συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα και κράτησε την Άλμπα μόλις στους 9 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Η αστοχία, ωστόσο, των γηπεδούχων δεν τους επέτρεψε να εξασφαλίσουν μια διαφορά ασφαλείας (57-52, 30').

Το τοπίο άλλαξε άρδην λίγο αργότερα, με τον Παναθηναϊκό, έχοντας για μπροστάρη τον Μέικον, πήρε αέρα 13 πόντων (72-59) στο 35' και να κλειδώνει ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Κάπως έτσι, το «τριφύλλι» βελτίωσε το ρεκόρ του σε 4-10.

Σε άλλα θετικά νέα για την ελληνική ομάδα, ο Λευτέρης Μαντζούκας αγωνίστηκε για 13'20", κατεβάζοντας 4 ριμπάουντ, δίνοντας μία ασίστ και ρίχνντας μία τάπα, ενώ στο φινάλε έκανε ντεπούτο στην Euroleague και ο Νεοκλής Αβδάλας, σημειώνοντας και το πρώτο του καλάθι στη διοργάνωση.