Τένις

Στα ημιτελικά του Wimbledon η Σαμπαλένκα μέσα σε 90'! (video)

Η Αρίνα Σαμπαλένκα επικράτησε με 2-0 σετ (6-2, 6-4) της Μάντισον Κις και «σφράγισε» την παρουσία της στα ημιτελικά του Wimbledon 2023.
Μόλις 90 λεπτά ήταν αρκετά για την Αρίνα Σαμπαλένκα. Με «όπλο» το καλό της σερβίς (75% κερδισμένοι πόντοι) ξεπέρασε το εμπόδιο της Μάντισον Κις στους «8» του Wimbledon και προκρίθηκε στα ημιτελικά του τουρνουά.

Με ένα γρήγορο break, μόλις στο 1ο game του πρώτου σετ και ένα στο 5ο, έκανε το 6-2 και το 1-0 υπέρ της στα σετ. Στο 2ο μέρος της αναμέτρησης, η 28χρονη Αμερικανή φάνηκε να παίρνει το προβάδισμα, κάνοντας break στο σερβίς της Σαμπαλένκα στο 6ο game.

Το Νο.2 της παγκόσμιας κατάταξης της ATP έβγαλε γρήγορα αντίδραση, όμως, ισοφάρισε άμεσα και με νέο break στο 9ο game, έκλεισε το 2ο σετ στο 6-4 υπέρ της.

Η αντίπαλός της στον τελικό του Wimbledon θα προκύψει από την αναμέτρηση της Ζαμπέρ με τη Ριμπάκινα (12/07, 15:40).