Τένις

Τσιτσιπάς – Μάρεϊ 3-2: Με τεράστια ανατροπή ο Στέφανος «έσβησε» τον αντίπαλό του και πάει στον 3ο γύρο!

Ο Τσιτσιπάς πήρε μία τεράστια νίκη απέναντι στο Μάρεϊ (7/7) ανατρέποντας το αρχικό 2-1 και πήρε το «εισιτήριο» για τον επόμενο γύρο του τουρνουά στο Wimbledon.

Παρά τη διακοπή που πήρε το ματς του Στέφανου το απόγευμα της Πέμπτης (6/7) ο Έλληνας τενίστας κατάφερε να πάρει μία πανηγυρική νίκη κόντρα στον Μάρεϊ (7/7) ανατρέποντας το αρχικό 2-1 .

Ο 24χρονος επικράτησε με 3-2 «σφραγίζοντας» την πρόκριση για τον επόμενο γύρο του Wimbledon.

Το παιχνίδι ήταν οριακό και κρίθηκε στον πόντο. Ειδικά στα πρώτα τρία σετ οι δύο αντίπαλοι έφτασαν σε tie break μέχρι που το παιχνίδι διεκόπη και πήρε αναβολή για την Παρασκευή (7/7).

Ο Στέφανος επέστρεψε πολύ ανώτερος και πήρε το 4ο σετ με τον 36χρονο να πετυχαίνει μόλις τρεις πόντους, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο πέμπτο και πιο καθοριστικό σετ, ο Τσιτσιπάς έχοντας ως όπλο το πολύ καλό σερβίς του προηγήθηκε αρχικά με 3-1 στα games και διατηρώντας το έως τέλους, έφτασε τελικά στη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται σε 3-2.