Καρώ Σημαία

Formula 1: «Φουλάρει» για τίτλο ο Φερστάπεν!

Με τη νέα του νίκη ο Μαξ Φερστάπεν αύξησε τη διαφορά του στο πρωτάθλημα από τον δεύτερο Λιούις Χάμιλτον στους 19 βαθμούς. Ο Σέρχιο Πέρεθ που τερμάτισε 3ος έγινε ο πρώτος Μεξικανός που ανέβηκε στο βάθρο του GP της πατρίδας του!

Ο Μαξ Φερστάπεν κυριάρχησε ολοκληρωτικά στην πίστα Χερμάνος Ροντρίγκεζ, από την πρώτη στροφή -που πέρασε τον Χάμιλτον- και μέχρι την καρώ σημαία, αυξάνοντας στους 19 βαθμούς τη διαφορά των δύο στο πρωτάθλημα, τέσσερις αγώνες πριν το φινάλε της σεζόν.

Τρίτος τερμάτισε ο «γηπεδούχος» Πέρεθ, ενώ ο Μπότας έκανε τον ταχύτερο γύρο.

Ήταν από τις πιο επιβλητικές και άνετες νίκες στην καριέρα του Φερστάπεν, 18η από τους 22 αγώνες του φετινού πρωταθλήματος της Formula 1.

Από εκεί και πέρα, ο Πιέρ Γκασλί της Alpha Tauri έκανε εξαιρετική εμφάνιση και τερμάτισε στην 4η θέση, ακολούθησαν οι δύο Ferrari των Κάρλος Σάινθ και Σαρλ Λεκλέρ, οι τρεις παγκόσμιοι πρωταθλητές, Σεμπάστιαν Φέτελ, Κίμι Ράικονεν και Φερνάντο Αλόνσο, ενώ τη δεκάδα έκλεισε ο Λάντο Νόρις.

Το επόμενο GP της Formula 1 έρχεται σε μόλις μία εβδομάδα, στο Σάο Πάουλο της Βραζιλίας, την άλλη Κυριακή (14/11).