EUROLEAGUE FINAL-4 2023

Ολυμπιακός-Μονακό 76-62: 9ος τελικός με διαστημική 3η περίοδο και πάμε… κούπα την Κυριακή! (video)

Αυτή τη φορά δεν λάθεψε. Έβγαλε… νύχια όταν βρέθηκε να χάνει με 12 πόντους διαφορά στο ημίχρονο, έπαιξε το τέλειο (πραγματικά εξωπραγματικό) 3ο δεκάλεπτο, ισοπέδωσε τη Μονακό με επιμέρους 27-2 και πήρε δίκαια και με το σπαθί του την πρόκριση στον τελικό της Κυριακής (21/05). Τον 9ο της ιστορία του αναζητώντας πλέον τον 4ο του τίτλου!
Σχετικά Άρθρα
Αποστολή στο Κάουνας, με την υποστήριξη της bwin: Γιάννης Ψαράκης, Μάνος Φυρογένης

Η ερυθρόλευκη βραδιά πάντως ξεκίνησε άσχημα από τα πρώτα 1-2 λεπτά του αγώνα. Χαμένα λέι-απ, νευρικότητα, χέρια που έτρεμαν. Στα πρώτα 3,5 λεπτά ο Ολυμπιακός μετρούσε ήδη 2 λάθη και 5 χαμένα σουτ και σε αυτά τα άσχημα νούμερα ήρθαν να προστεθούν τα 2 φάουλ του Γουόκαπ (στον Τζέιμς) στο 6ο λεπτό αλλά και οι χαμένες βολές (3/7 στα πρώτα 7 λεπτά). Η Μονακό άρχισε να παίρνει… θάρρος και με τον Τζέιμς να “μπουμπουνάει” απανωτά τρίποντα ξέφυγε 20-14 αναγκάζοντας του Μπαρτζώκα σε άμεσες αλλαγές.

Η 2η περίοδος ξεκίνησε με αλλαγμένα τα 4/5 της πεντάδας του Ολυμπιακού, με τις χαμένες βολές να έχουν γίνει 6 στο 11ο λεπτό αλλά τον Σλούκα παρά το ανελέητο over play του Ντιάλο να βρίσκει τον ΜακΚίσικ και αυτός να κάνει για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία της ομάδας του στο ματς ισοφαρίζοντας 22-22 στο 13ο λεπτό. Όμως το αδόκιμο αυτό σχήμα, με 5 παίκτες πάγκου στην πεντάδα, με τον Μπαρτζώκα να χρησιμοποιεί τους 11 από τους 12 παίκτες του έως το 15ο λεπτό δεν είχε συνέχεια.
Η Μονακό με τον Λόιντ αρχικά (5 σερί πόντοι) άρχισε να χτίζει ξανά μία διαφορά που με τον Τζέιμς να παίρνει ξανά τη σκυτάλη ανέβηκε στους 10 (38-28) και στους 12 στο ημίχρονο (41-29) και τον Ολυμπιακό παγιδευμένο παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Μπολομπόι με τα επιθετικά ριμπάουντ αφού τα λάθη (8 στο πρώτο ημίχρονο), οι 9 χαμένες βολές και το 33% εντός πεδιάς (8/24 σουτ) δεν επέτρεπε κάτι καλύτερο.
Ο Ολυμπιακός μπαίνοντας στο 2ο ημίχρονο δεν μπορούσε να κάνει τίποτε άλλο από το να ρισκάρει και να πουλήσει πολύ ακριβά το… τομάρι του. Και το έπραξε παίζοντας ίσως το πιο μαγικό δεκάλεπτο από ομάδα στην ιστορία της Ευρωλίγκα. Και το έπραξε σε ημιτελικό Final-4.

Ο Μπαρτζώκας έριξε το φορτωμένο με 2 φάουλ αλλά ξεκούραστο Γουόκαπ στο παρκέ και ο Αμερικανός παρότι δεν έβαλε πόντο στην 3η περίοδο ήταν μακράν ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας του. Εβγαλε τα συκώτια του Μάικ Τζέιμς στην άμυνα και έπαιξε το τέλειο παιχνίδι οργανωτικά (7 από τις 10 ασίστ της ομάδας του στο διάστημα αυτό) δίνοντας εύκολα καλάθια σε Βεζένκοφ και Παπανικολάου. Με ένα γρήγορο σε μόλις 2,5 λεπτά 8-0 ο Ολυμπιακός μείωσε 37-41 με τη Μονακό να έχει μπει στο ματς ανέτοιμη πνευματικά να διαχειριστεί το +12 που είχε στο ημίχρονο. Ο Τζέιμς άρχισε τις… τρέλες, το ιδιο και ο Οκόμπο, τα deflections από πλευράς Ολυμπιακού ήταν συνεχή και σε χρόνο… d-t ο Ολυμπιακός προσπέρασε 43-41 με σερί 14-0 στο 24ο λεπτό.
Η Μονακό άρχισε να χάνει τη γη κάτω από τα πόδια της. Έβαλε ένα (όλο κι όλο) καλάθι από το μοναδικό λάθος του Γουόκαπ στο δεκάλεπτο, έμεινε 5 (ολογράφως, πέντε) φορές με τη μπάλα στα χέρια στις επιθέσεις 24 δευτερολέπτων και κάπως έτσι ο Ολυμπιακός συνέχισε το ρεσιτάλ ανεβάζοντας το επιμέρους σκορ στο ασύλληπτο, το μοναδικό, το ιστορικό 27-2 κλείνοντας την περίοδο προηγούμενος 56-43 έχοντας 8/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα 10 ασίστ κόντρα στα 1/14 σουτ (!) και 4 λάθη της Μονακό. Μία επιτυχημένη σε 18 επιθέσεις!
Η κούραση των βασικών υποχρέωσε τον Μπαρτζώκα να φρεσκάρει την 5αδα (που δεν άλλαξε για 9,5 λεπτά στην 3η περίοδο) με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να δείχνει πιο… γήινος στα πρώτα 4 λεπτά της 4ης περιόδου και τη Μονακό να μειώνει στους 7 (60-53). Όμως δύο καλάθια από Παπανικολάου και Φαλ αποκατέστησαν σε ένα λεπτό την τάξη (64-53 στο 35’).
Τα δεκάλεπτα: 14-20, 29-41, 56-43, 76-62