Επέστρεψε από το -18, αλλά δεν τα κατάφερε το Περιστέρι!

Το Περιστέρι έδωσε την πρώτη ευρωπαϊκή αναμέτρηση για την φετινή σεζόν, στο Μινσκ της Λευκορωσίας, απέναντι στην Τσμόκι  με τον αγώνα να εξελίσσετε σε θρίλερ, καθώς οι Περιστεριώτες ανέτρεψαν το εις βάρος τους, μείον 18, σκορ και οδήγησαν τον αγώνα στην παράταση.

Το Περιστέρι φιλοξενήθηκε στο από την Τσμόκι Μινσκ, στη Λευκορωσία, το απόγευμα της Τετάρτης (13/10). Με τον Σωτήρη Μανωλόπουλο να βλέπει την ομάδα του από το +11 να βρίσκεται 18 πόντους πίσω στο σκορ, αλλά να επιστρέφει και να οδηγεί τον αγώνα στην παράταση! Η ομάδα του Περιστερίου στην παράταση δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με σκορ 87-85.

To Περιστέρι μπορεί να δέχτηκε το πρώτο καλάθι στην αναμέτρηση αλλά με ένα σερί 13-0 έχτισε μια διαφορά ασφαλείας από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η Τσμόκι ωστόσο, πριν ακόμα λήξει το πρώτο δεκάλεπτο, επέστρεψε στο σκορ!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι ήταν πολύ άστοχο κάτω από τη ρακέτα το οποίο κόστισε στο σύνολο του Σωτήρη Μανωλόπουλου και έκλεισε το ημίχρονο με το εις βάρος του διαφορά 9 πόντων, με τον Χρήστο Σαλούστρο να κάνει φάουλ πάνω στον Βάρνερ, σε νεκρό χρόνο, χαρίζοντας του τρεις ελεύθερες βολές!

Το Περιστέρι δεν κατάφερε ούτε στην 3η περίοδο να ελέγξει την ρακέτα, έχασε πολλές επιθετικές ευκαιρίες με άστοχες ενέργειες, ενώ η Τσμόκι χτύπησε κατά κύριο λόγο κάτω από τη στεφάνη!

Με ένα 13-0 σερί, σε συνδυασμό με την ασφυκτική άμυνα και την επιθετική νηφαλιότητα, το Περιστέρι επέστρεψε στο ματς σε απόσταση αναπνοής από την Τσμόκι και ξανά «ζωντάνεψε» τις χαμένες ελπίδες του.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση αλλά οι Περιστεριώτες δεν κατάφεραν να πάρουν το διπλό από το Μίνσκ, παρά τον υπερβάλλοντα ζήλο που κατέθεσαν εντός του παρκέ!