Δεν «παραδίδεται» η Νότια Κορέα: Κόντρα στην Αυστραλία, το έκανε όπως με τη Σαουδική Αραβία και έφυγε για ημιτελικά!

Απίθανη η Νότια Κορέα! Βρήκε ξανά γκολ στις καθυστερήσεις, έστειλε το ματς με την Αυστραλία στην παράταση και εκεί, χάρη στο τέρμα του Σον, κέρδισε με 2-1 και βρίσκεται στους «4» του Ασιατικού Κυπέλλου Εθνών!

«Μυθική» η Νότια Κορέα! Όπως και απέναντι στη Σαουδική Αραβία στους «16», έτσι και κόντρα στην Αυστραλία στα προημιτελικά, βρήκε «χρυσό» γκολ ισοφάρισης στις καθυστερήσεις! Κι αν στην πρώτη περίπτωση χρειάστηκε τα πέναλτι, στην προκειμένη η παράταση ήταν αρκετή!

Ο Χέουνγκ-Μιν Σον, με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 104’, έγραψε το 2-1 υπέρ του αντιπροσωπευτικού του συγκροτήματος, χαρίζοντας τη μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Ασιατικού Κυπέλλου Εθνών!

Οι Αυστραλοί είχαν προηγηθεί με τον Γκουντγουιν στο 42’ και διατηρούσαν το προβάδισμά τους μέχρι και τα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων. Τότε όμως, εμφανίστηκε ο Χι-Τσαν Χουάνγκ, που στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων της κανονικής διάρκειας, έκανε το 1-1 και άλλαξε δραματικά όλη την ιστορία του παιχνιδιού!