Διακοπή πέντε λεπτών στο Ουντινέζε-Μίλαν μετά από ρατσιστικά συνθήματα κατά του Μενιάν (video)

Μία πολύ άσχημη στιγμή στιγμάτισε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της Μίλαν με την Ουντινέζε, όταν ο Μενιάν δέχθηκε ρατσιστικά συνθήματα από τους αντίπαλους οπαδούς.

Μόλις λίγα δευτερόλεπτα μετά το γκολ του Λόφτους-Τσικ που έδωσε το προβάδισμα στη Μίλαν, το ματς διεκόπη λόγω ρατσιστικών συνθημάτων κατά του Μενιάν από μερίδα οπαδών της Ουντινέζε.

Ο Γάλλος τερματοφύλακας ενημέρωσε αρχικά τον Μαρέσκα για τα όσα άκουσε από φίλους των γηπεδούχων που βρίσκονταν πίσω από την εστία του και στη συνέχεια κατευθύνθηκε προς τα αποδυτήρια.

Χρειάστηκε να μεσολαβήσουν οι συμπαίκτες του προκειμένου να τον ηρεμήσουν και πέντε λεπτά μετά την αποχώρησή του επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο εμφανώς τσατισμένος και το ματς συνεχίστηκε κανονικά.

Μάλιστα, η Ουντινέζε έφερε την αναμέτρηση στο 1-1 μερικά λεπτά αργότερα με τον Σάμαρτζιτς, με τους παίκτες της Μίλαν να είναι εμφανώς επηρεασμένοι από το περιστατικό, σκορ που έμεινε μέχρι ο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.