7η αγωνιστική της La Liga: Η Χιρόνα πρώτη και… καλύτερη (;) – Επιστροφή στις νίκες για την «Βασίλισσα»

Η φετινή σεζόν της La Liga είναι γεμάτη ενδιαφέρον και ανατροπές. Η Χιρόνα βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, η Ρεάλ επανήλθε στα νικηφόρα αποτελέσματα και ο Αμαλά της Βαλένθια πήρε δύο κίτρινες κάρτες σε τρία λεπτά.

Μόνο ένας «τρελός» θα πίστευε πως στην 7η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος η Χιρόνα θα βρισκόταν ολομόναχη στην πρώτη θέση. Και όμως αυτή είναι η πραγματικότητα και αποτελεί μόνο το κερασάκι στην… τούρτα.

Το BN Sports μάζεψε όλα τα παιχνίδια της Τετάρτης (27/09) για την La Liga και σας τα παρουσιάζει.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο πήρε μόλις στο 6ο λεπτό το προβάδισμα απέναντι στην Χετάφε με την «βολίδα» του Μπερενγκέρ.

Η κόκκινη κάρτα του Σάνσετ έκοψε κάπως τα… πόδια από τους γηπεδούχους που έμειναν από το 45+1’ με 10 παίκτες.

Η Χετάφε εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και ισοφάρισε σε 1-1 με τον Άλβαρες στο 51’.

Η Μπιλμπάο δεν τα παράτησε και στο 62ο λεπτό ο Ινάκι Γουίλιαμς σκόραρε ένα εξίσου τρομερό γκολ και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι όμως βρήκαν και πάλι απάντηση φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα με τον Λατάσα στο 83’

Η Βιγιαρεάλ, με τον Παρέχο βρήκε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης απέναντι στην Χιρόνα από την λευκή βούλα στο 49’.

Η ισοφάριση όμως δεν άργησε καθώς ο Ντόβμπικ εκμεταλλεύτηκε την άψογη πάσα του Σάβιο και σκόραρε προ κενής εστίας στο 56ο λεπτό.

Η ολική ανατροπή ήρθε από τον Έρικ Γκαρσία στο 61’ κάτω από… έξαλλους πανηγυρισμούς.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε την αρχή απέναντι την Λας Πάλμας με ένα άπιαστο τελείωμα του Μπραχίμ Ντίας στο 45+3’.

ΤΟ 2-0 ήρθε από τον Χοσέλου στο 54’ «κλειδώνοντας» ουσιαστικά το τρίποντο για τους Μαδριλένους.

Ο «κεραυνός» του Κάρλος Φερνάντες έκανε την διαφορά για την Ρεάλ Σοσιεδάδ απέναντι στην Βαλένθια στο 32ο λεπτό.

ΟΙ «νυχτερίδες» χρειάστηκε να αγωνιστούν με παίκτη λιγότερο εξαιτίας των δύο απανωτών καρτών που δέχθηκε ο Αμαλά στο 42’ και το 45’.

Κάντιθ και Ράγιο Βαγεκάνο… κόλλησαν στο «0» σε μία αναμέτρηση χαμηλό ρυθμό και ελάχιστες φάσης με το τελικό 0-0 να είναι απολύτως δίκαιο και για τις δύο ομάδες.