Προκριματικά EURO 2024, 10ος όμιλος: Ο Φερνάντες «έκλεισε» τα 29, καθαρίζοντας για την Πορτογαλία! (video)

Γενέθλια στο γήπεδο για τον Μπρούνο Φερνάντες, αλλά με «τρίποντο» για την Πορτογαλία απέναντι στη Σλοβακία (08/09, 1-0)! Συνέχισε απτόητο το Λουξεμβούργο νικώντας την Ισλανδία (08/09, 3-1) του Μάγκνουσον, που αποβλήθηκε.

Τα φαβορί έκαναν το «χρέος» τους στον 10ο προκριματικό όμιλο, στον δρόμο προς το EURO 2024.

Πορτογαλία και Βοσνία ξεπέρασαν τα εμπόδια της Σλοβακίας και του Λιχτενστάιν αντίστοιχα, ενώ το Λουξεμβούργο, «λύγισε» την Ισλανδία και παρέμεινε στο... κόλπο της δεύτερης θέσης! Αποβλήθηκε στο 73ο λεπτό, ο σέντερ μπακ του Παναθηναϊκού, Χόρντουρ Μάγκνουσον.

Κεντρικό πρόσωπο της βραδιάς (08/09) για τους Πορτογάλους, ο Μπρούνο Φερνάντες. Ανήμερα των 29ων γενεθλίων του, βρήκε δίχτυα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Σλοβακία και διατήρησε το «απόλυτο» της εθνικής ομάδας της χώρας του (08/09, 1-0), που μετρά πέντε νίκες, μετά από ισάριθμες αγωνιστικές, χωρίς να έχει δεχθεί γκολ, μάλιστα!

Από την άλλη, το Λουξεμβούργο επωφελήθηκε της εντός έδρας ήττας των Σλοβάκων. Επικράτησε στο «σπίτι» του, με σκορ 3-1 (08/09) της Ισλανδίας και έφτασε τους 10 βαθμούς, ακριβώς όσους έχουν και οι Σλοβάκοι, μετά από πέντε αγωνιστικές.

Ο Σανότ «άνοιξε» το σκορ με πέναλτι, μόλις στο 9ο λεπτό, ενώ ο Μπόρχες Σάντσες διαμόρφωσε το 2-0 στο 70'. Με δέκα παίκτες συνέχισαν το ματς οι φιλοξενούμενοι, λόγω αποβολής του κεντρικού αμυντικού του Παναθηναϊκού, Χόρντουρ Μάγκνουσον, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, στο 73ο λεπτό. Παρόλα αυτά, κατάφεραν να μειώσουν στο 88' με τον Χάραλντσον.

Η ελπίδα της ισοφάρισης, ωστόσο, κράτησε για λίγα λεπτά, αφού στο 90', ο Σινάνι «έγραψε» το 3-1, ως τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Hörður Magnússon (Iceland) 2nd yellow card vs. Luxembourg 73'
byu/atbg1936 insoccer

Τέλος, η Βοσνία «καθάρισε» το εντός έδρας ματς κόντρα στο Λιχτενστάιν, πριν συμπληρωθούν είκοσι λεπτά παιχνιδιού.

Ο Τζέκο βρήκε δίχτυα μόλις στο 3ο λεπτό, ο Λούσινγκερ έκανε το 2-0 με αυτογκόλ στο 18' και παρότι ο Βολφίνγκερ μείωσε γρήγορα σε 2-1 με φοβερό σουτ εκτός περιοχής (21'), τίποτα δεν άλλαξε έως το τελευταίο σφύριγμα.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής του 10ου ομίλου:

Βοσνία και Ερζεγοβίνη - Λιχτενστάιν 2-1 (3' Τζέκο, 18' αυτ. Λούσινγκερ - 21' Βολφίνγκερ)
Λουξεμβούργο - Ισλανδία 3-1 (9' Σανότ, 70' Μπόρχες Σάντσες, 90' Σινάνι - 88' Χάραλντσον)
Σλοβακία - Πορτογαλία 0-1 (43' Μπρούνο Φερνάντες)