Στρασμπούρ - Λιόν 1-2: Χρειάστηκαν την ανατροπή όμως έμειναν όρθιοι στο κυνήγι της Ευρώπης οι «Λιονέ»

Μόνο εύκολη δεν ήταν η απόδραση της Λιόν από την έδρα της Στρασμπούρ ωστόσο με νίκη-ανατροπή (2-1) έμεινε ζωντανή στο κυνήγι ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.
Μόνο εύκολο δεν ήταν το βράδυ της Λιόν στο Στρασβούργο όμως το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει και η ομάδα του Λοράν Μπλαν, το είχε εν τέλει με το μέρος της. Οι «Λιονέ» χρειάστηκε να φέρουν... τούμπα το ματς στα σύνορα της Γαλλίας με τη Γερμανία και να πιάσουν στην 6η θέση (που οδηγεί στην Ευρώπη της επόμενης σεζόν την Ρεν).
Η Λιόν βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ από το 15', όταν η άμυνά τους τα έκανε... μαντάρα μετά από δυνατό πλάγιο και ο Σνασόν που είχε τρυπώσει, έβαλε μπροστά στο σκορ τη Στράσμπουρ. Οι «Λιόνε» παρόλα αυτά δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια και με δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά (32' και 36') ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση.
Ο Λουκεμπά ήταν αυτός που αρχικώς έφερε το ματς στα ίσα μετά από εκτέλεση κόρνερ για να έρθει ο Κακερέ λίγα λεπτά μετά να «γράψει» το τελικό 1-2, παρά την πίεση που δέχτηκε η Λιόν στο δεύτερο μέρος.