Σάλκε - Μπάγερν Μονάχου 0-2: Εύκολη νίκη επί της ουραγού και... +6 για τους Βαυαρούς

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε εύκολα με 2-0 στην έδρα Σάλκε και ξέφυγε στο +6 από τη 2η θέση, αφήνοντας τους «βασιλικούς μπλε» στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. 6η συνεχόμενη νίκη για τους Βαυαρούς...

Η πρωτοπόρος της Bundesliga, Μπάγερν Μονάχου, πήρε μια... επαγγελματική νίκη επί της τελευταίας Σάλκε μέσα στο Γκελζενκίρχεν για να ξεφεύγει στο +6 από τη 2η θέση (Λειψία), με τους «βασιλικούς μπλε» να παραμένουν στον... πάτο της βαθμολογίας και στο -5 από την παραμονή.
Οι Βαυαροί έφτασαν τις 6 συνεχόμενες νίκες, βρήκαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τον Γκνάμπρι να ανοίγει το σκορ με συρτό σουτ στο 38’, μετά από απίθανη συνεργασία με τον Μουσιάλα, ο οποίος έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής που έφτασε τις 100 συμμετοχές με τους Βαυαρούς

Στο 52ο λεπτό, η Μπάγερν έφυγε σε γρήγορη αντεπίθεση, και ο ανεβασμένος Τσούπο-Μοτίνγκ διαμόρφωσε από κοντά το 2-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, και αποτέλεσε τη 10η συνεχόμενη νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις.