Conference League: Αγχώθηκε αλλά απέδρασε από το Βέλγιο η Γουέστ Χαμ – Ματς θρίλερ στην Τουρκία! (video)

Φανταστικό παιχνίδι στην Τουρκία, μεταξύ Σιβασπόρ και Μπάλκανι με 7 γκολ (!) και τους Κοσοβάρους να φέυγουν με το διπλό με buzzer-beater. Στα άλλα ματς για την 3η αγωνιστική των ομίλων του UEFA Europa Conference League ξεχωρίζουν η άνετη νίκη με 5-0 της Σίλκεμποργκ επί της Στεάουα Βουκουρεστίου, αλλά και το πέρασμα της Γουέστ Χαμ από την έδρα της Άντερλεχτ, με 0-1.

Η Γουέστ Χαμ αγχώθηκε, αλλά τελικά κατάφερε να αποδράσει από το Βέλγιο, κερδίζοντας με 0-1 την Άντερλεχτ. Τα «σφυριά» είχαν την κατοχή και δημιουργούσαν ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερναν να φτάσουν στο πολυπόθητο τέρμα. Όσο περνούσε ο χρόνος πίεζαν όλο και περισσότερο την άμυνα των Βέλγων, η οποία τελικά λύγισε στο 79’ με χρυσό σκόρερ τον Σκαμάκα. Κάπως έτσι, έκαναν το 3 στα 3 και βρίσκονται στην κορυφή του ομίλου με εννέα βαθμούς.

Στο άλλο ματς του 2ου ομίλου η Σίλκεμποργκ πέτυχε την πρώτη της νίκη, επικρατώντας πολύ εύκολα εντός έδρας με 5-0 της Στεάουα Βουκουρεστίου. Καθάρισε εύκολα το ματς από το πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Κλίνγκε (3’), Κουσκ (8’) και Ελένιους (35’), ενώ δεν παρέλειψε να σκοράρει και στο δεύτερο με τον Θόρδαρσον στο 58’ και τον Άνταμσεν στο 71’.

Η Νις, αν και δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Σλοβάτσκο στην Τσεχία, νικώντας με 0-1. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Νικολά Πεπέ στο 54’. Έτσι, έπειτα από δύο σερί ισοπαλίες, η Νις πήρε το πρώτο της τρίποντο στον 4ο όμιλο του Conference League.

Για τον 5ο όμιλο, που συμμετέχει ο Απόλλων Λεμεσού, Ντνίπρο και Βαντούζ αναδείχθηκαν ισόπαλες, αποτέλεσμα που ευνοεί την κυπριακή ομάδα. Οι Ουκρανοί πήραν το προβάδισμα στο 5’ με τον Ντόβμπικ, όμως οι φιλοξενούμενοι έφεραν τούμπα το ματς με τα γκολ των Φερ (26’) και Γκάσερ (47’). Τελικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα και να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας, με το τέρμα που πέτυχε στο 78’ ο Πικχαλγιόνοκ.

Το μεγάλο ματς της βραδιάς ήταν αναμφίβολα η εντυπωσιακή νίκη με 3-4 της Μπάλκανι επί της Σιβασπόρ μέσα στην Τουρκία, για τον 7ο όμιλο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 1’ με τον Ούλβεσταντ, όμως οι Κοσοβάροι ανέτρεψαν τα δεδομένα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Πήγαν με το προβάδισμα στα αποδυτήρια με το πανέμορφο γκολ του Τάκι στο 20’, ενώ την ολική ανατροπή έκανε στο 31’ με τέρμα του Ποτόκου. Στο δεύτερο μέρος πέτυχε και τρίτο γκολ, με σκόρερ τον  Κορενίτσα στο 66’, αλλά οι Τούρκοι ισοφάρισαν με τα γκολ των Γιεσιλγιούρτ (75’) και Γιαταμπαρέ (90’+2’). Τη νίκη έδωσε στους φιλοξενούμενους ο Κρασνίκι με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων (!) και έτσι η Μπάλκανι πραγματοποίησε την πρώτη της νίκη σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των παιχνιδιών στις 19:45:

1ος όμιλος

Χαρτς – Φιορεντίνα (22:00)

Ρίγας – Μπασακσεχίρ (22:00)

2ος όμιλος

Άντερλεχτ – Γουέστ Χαμ 0-1 (79’ Σκαμάκα)

Σίλκεμποργκ – Στεάουα Βουκουρεστίου 5-0 (3’ Κλίνγκε, 8’ Κουσκ, 35’ Ελένιους, 58’ Θόρδαρσον, 71’ Άνταμσεν)

5ος όμιλος

Ντνίπρο – Βαντούζ 2-2 (5’ Ντόβμπικ, 78’ Πικχαλγιόνοκ - 26’ Φερ, 47’ Γκάσερ)

Άλκμααρ – Απόλλων Λεμεσού (22:00)

6ος όμιλος

Μόλντε – Σάμροκ Ρόβερς 3-0 (10’, 49’ Μπρίνχιλντσεν, 58’ Χουσαΐν)

Γάνδη – Τζουργκάρντεν (22:00)

7ος όμιλος

Σιβασπόρ – Μπάλκανι 3-4 (1’ Ούλβεσταντ, 75’ Γιεσιλγιούρτ, 90+2’ Γιαταμπαρέ - 20’ Τάκι, 31’ Ποτόκου, 66’ Κορενίτσα, 90+4’ Κρασνίκι)

Σλάβια Πράγας – Κλουζ (22:00)