La Liga: Η Βιγιαρεάλ «βύθισε» την Ατλέτικο του μοιραίου Μολίνα - Ένα και να… καίει για την Αθλέτικ! (video)

Σπουδαία εμφάνιση για τη Βιγιαρεάλ στην έδρα της Ατλέτικο Μαδρίτης, νίκη με 2-0 και ξεκίνημα με 2/2 χωρίς να έχει δεχθεί γκολ μάλιστα! Δεν ενθουσίασε, αλλά επικράτησε της Βαλένθια η Αθλέτικ Μπιλμπάο, με «χρυσό» σκόρερ των Μπερενγκέρ!

Η ψυχωμένη Βιγιαρεάλ του Ουνάι Έμερι, όχι μόνο πέρασε αλώβητη από την έδρα της Ατλέτικο Μαδρίτης, αλλά έφυγε με το «τρίποντο» (21/08, 2-0), χάρη στο τραγικό λάθος του Ναχουέλ Μολίνα και τα γκολ των Πίνο-Μορένο.

Από την άλλη πλευρά, η Αθλέτικ Μπιλμπάο υπερασπίστηκε την έδρα της, επικράτησε με 1-0 της Βαλένθια (21/08), αλλά χωρίς να εντυπωσιάσει.

Στην πρώτη αναμέτρηση της Κυριακής (21/08), η Αθλέτικ Μπιλμπάο δεν έπεισε με την εμφάνισή της κόντρα στη Βαλένθια, αλλά κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» στην έδρα της. «Χρυσός» σκόρερ ο Μπερενγκέρ, που στο 42ο λεπτό, με έναν… κεραυνό έγραψε το 1-0, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης!

Στο έτερο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Ατλέτικο Μαδρίτης τα βρήκε… σκούρα απέναντι στη Βιγιαρεάλ, παρά το γεγονός πως αγωνιζόταν στην έδρα της.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» έχασε από νωρίς μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα, αλλά τόσο ο Πίνο στο 9’, όσο και οι Λο Σέλσο και Καπού, στο 11’ και στο 18’, απέτυχαν να σκοράρουν.

Εν τέλει, ο «γόρδιος δεσμός» της άμυνας των «ροχιμπλάνκος» λύθηκε στο 73ο λεπτό, με τον Πίνο να εκμεταλλεύεται στο έπακρο την ολιγωρία της Ατλέτικο Μαδρίτης και κάνει 1-0! Το «κερασάκι» στην τούρτα ήρθε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μορένο να διαμορφώνει το τελικό 2-0, δευτερόλεπτα μετά την αποβολή του μοιραίου, Μολίνα.

Αξίζει να σημειωθεί πως ένα λεπτό πριν το πρώτο γκολ της Βιγιαρεάλ, ο Χερόνιμο Ρούλι κράτησε το «μηδέν», αποκρούοντας το σουτ του Ματέους Κούνια από πολύ κοντινή απόσταση! Κάπως έτσι, συνέβαλε τόσο στο να μην δεχτεί γκολ για δεύτερο σερί ματς η ομάδα του, αλλά και… άνοιξε κατά κάποιον τρόπο τον δρόμο, για το 2/2!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα 2ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 19/08

Σεβίλλη – Βαγιαδολίδ 1-1 (86' Ρεκίκ - 80' Ανουάρ)

Εσπανιόλ – Ράγιο Βαγεκάνο 0-2 (40' Παλαθόν, 59' Σις)

Σάββατο 20/08

Οσασούνα – Κάντιθ 2-0 (37' Άβιλα, 79' Γκαρσία)

Μαγιόρκα – Μπέτις 1-2 (56' Μουρίκι - 9' πεν. 73' πεν. Ιγκλέσιας)

Θέλτα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-4 (23' Άσπας - 13' Μπενζεμά, 41' Μόντριτς, 56' Βινίσιους, 66' Βαλβέρδε)