La Liga: «Έκλεισε» το Μεστάγια η Οσασούνα - Πάρτι… παραμονής για την Έλτσε!

«Πάγωσε» την Βαλένθια η Οσασούνα (2-1). Δεν σκόραρε ο Πόνσε αλλά πήρε το «εξάποντο» η Έλτσε κόντρα στην Μαγιόρκα (3-0).  Χοσέλου… ελπίδας για την Αλαβές που επικράτησε με 1-0 της Ράγιο Βαγιεκάνο.

Το Σαββατιάτικο πρόγραμμα της La Liga για την 32η αγωνιστικής είχε άκρως ενδιαφέρον, κυρίως για τη ζώνη του υποβιβασμού, με μεγάλες νικήτριες τις Έλτσε και Αλαβές που πήραν αμφότερες τα ντέρμπι που τις δίνουν ελπίδα για να παραμείνουν και τη νέα σεζόν στα μεγάλα σαλόνια. Παράλληλα η Οσασούνα πήρε μία σπουδαία νίκη στο γήπεδο της Βαλένθια.

Οι «νυχτερίδες» φιλοξένησαν την Οσασούνα με φόντο την 9η θέση και οι φιλοξενούμενοι παρά την αμυντική στάση που κράτησαν στο πρώτο ημίχρονο. Βέβαια, αυτό άλλαξε όταν πήραν κεφάλι στο σκορ στο 50ο λεπτό, ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσίμι Άβιλα. Ενώ το 2-0 σημείωσε ο Άντε Μπούντιμιρ στο 74’ με κρεμαστή κεφαλιά. Η ομάδα του Χοσέ Μπορδαλάς πέτυχε το γκολ της τιμής στο 83’ με τον Κάρλος Σολέρ αλλά ήταν πλέον αργά για το βαθμό της ισοπαλίας.

Λίγο νωρίτερα, η Ράγιο Βαγιεκάνο φιλοξενήθηκε στο Μεντιθορόθα από την Αλαβές με σκοπό να σταματήσει το αρνητικό σερί που την κάνει να μην νικάει σε 12 παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Εν συνεπεία και αυτή η προσπάθεια της ομάδα του Άντονι Ιραόλα δεν αποδείχθηκε ικανή για κάποιο άλλο αποτέλεσμα πέραν της ήττας, αφού ο αρχισκόρερ των γηπεδούχων, Χοσέλου, έχει πάρει απόφαση να κρατήσει την Αλαβές στη La Liga. Σκοράροντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 64’ με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής.

Στο πρώτο ματς της ημέρας (16/4) η Έλτσε πήρε «χρυσό» τρίποντο με 3-0, κάνοντας μόλις… δύο σουτ στο τέρμα. Αρχικά, το σκορ άνοιξε ο Γιοχάν Μοχίκα με τρομερό συρτό σουτ στο 42ο λεπτό και στο 58ο Πέδρο Μπίγας πήδηξε πιο ψηλά από όλους και «κάρφωσε» τα δίχτυα του Σέρχιο Ρίκο. Το κερασάκι στη τούρτα πρόσθεσε ο Κανγκ Ιν-Λι που έστειλε καταλάθος την μπάλα στην εστία της ομάδας του, ύστερα από προσπάθεια να αποκόψει τον Τέτε Μορέντε.