Τότεναμ – Γουέστ Χαμ 3-1: Μεγάλη νίκη για τα «σπιρούνια» που πιέζουν για… τετράδα με υπογραφή Σον! (video)

Η Τότεναμ κατάφερε να επικρατήσει σε μία αγχωτική εμφάνιση κόντρα στην Γουέστ Χαμ με 3-1 και εγκαταστάθηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα και 3 βαθμούς πίσω από την 4η Άρσεναλ

Η Τότεναμ αντιμετώπισε τα «σφυριά» για το Λονδρέζικο ντέρμπι και πήρε μία σημαντική νίκη απέναντι στην «κουρασμένη» Γούεστ Χαμ.

Τα «σπιρούνια» έκαναν ξεκίνημα από άλλο… πλανήτη και πήραν προβάδισμα στο 9ο λεπτό με αρκετά τυχερό τρόπο αφού ο Κουρτ Ζουμά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λούκας Φαμπιάνσκι για να κάνει το 1-0. Ενώ 15’ αργότερα ο Χάρι Κέιν συνεργάστηκε με τον Χέουνγκ-Μιν Σον και ο Νοτιοκορεάτης με εκπληκτικό σουτ διαμόρφωσε το 2-0

Όμως, τα «σφυριά» βρήκαν το γκολ που θα τους ξαναέβαζε στο ματς με τον Σάιντ Μπενράχμα να «εκτελεί» τον Ουγκό Γιορίς από κεφαλιά πάσα του Κρεγκ Ντόουσον.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους η Τότεναμ άλλαξε την προσέγγιση της και «κλείστηκε» στην άμυνά της δίνοντας ευκαιρίες στους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν. Βέβαια, κάτι τέτοιο δεν συνέβη και η ομάδα του Κόντε φλέρταρε στα τελευταία λεπτά με το 3-1, και ανταμείφθηκε τελικά με τον Σον στο 88’ εξασφαλίζοντας τους τρεις βαθμούς.

Οι ενδεκάδες:

Τότεναμ (Αντόνιο Κόντε): Γιορίς, Ντάιερ, Ρομέρο, Ντέιβις, Ντόχερτι, Ρεγκιλόν (88’ Έμερσον), Χόιμπιεργκ, Μπεντανκούρ, Κουλουσέφσκι (90+2' Μπεργκβάιν), Σον (90+2' Μόουρα), Κέιν

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Τζόνσον, Ντόουσον, Ζουμά, Κρέσγουελ, Ράις, Σούτσεκ, Μαζουακού (56’ Φορνάλς), Λανζίνι (84’ Βλάσιτς), Μπενραχμά, Αντόνιο (56’ Γιαρμολένκο)