Europa Conference League: «Τεσσάρα» η Λέστερ και ήττα… σοκ για τη Σέλτικ του Γιακουμάκη! (video)

H Μπόντο Γκλιμτ πέρασε θριαμβευτικά από τη Γλασκώβη, καθώς κέρδισε 3-1 τη Σέλτικ του Γιώργου Γιακουμάκη. Τεράστιο «βήμα» πρόκρισης για τη Λέστερ που πέτυχε τέσσερα γκολ κόντρα στην Ράντερς, «τριάρα» και η Μαρσέιγ, ενώ το διπλό απέσπασε η Παρτιζάν.

Σπουδαίες νίκες για Λέστερ, Μαρσέιγ και Μπόντο/Γκλιμτ που με «καθαρό» σκορ έβαλαν γερές βάσεις πρόκρισης στους «16» του Europa Conference League! Η Παρτιζάν κατάφερε λίγο πριν το τέλος του αγώνα να πάρει τη νίκη (0-1) από τη Σπάρτα Πράγας, αποκτώντας ένα καλό προβάδισμα ενόψει της αναμέτρησης στη Σερβία.

Η Λέστερ άνοιξε το σκορ στο 23’ με τον Ντίντι και στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Μιστράτι βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και έφερε το ματς στα ίσια για την Ράντερς.

Στο 49’ ο Μπάρνς έκανε το 2-1 και λίγα λεπτά μετά, στο 54’, ο Ντάκα το 3-1. Οι «αλεπούδες» όμως δεν σταμάτησαν εκεί και στο 74’ ο Χολ έβαλε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ κάνοντας το 4-1!

Με δύο γκολ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η Μαρσέιγ πήρε «κεφάλι» στο σκορ. Στο 41’ και στο 44’ ο Αρκάντιους Μίλικ βρήκε δίχτυα δις για την γαλλική ομάδα. Το μόνο που κατάφερε η Καραμπάγκ ήταν να μειώσει σε 2-1 στο 85’ με τον Κάντυ, ενώ το «κερασάκι» στην τούρτα για τους γηπεδούχους έκανε ο Παγιέτ διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 στο 90+2’.

Ο Ρουνάρ Εσπεγιόρντ μετά από έναν χαμό μέσα στην περιοχή χωρίς να το σκεφτεί έστειλε τη μπάλα στην αριστερή πλευρά της εστίας ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 7’. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Πελεγκρίνο έκανε το 0-2 δίνοντας καθαρό προβάδισμα πρόκρισης στους φιλοξενούμενους. Η Σέλτικ κατάφερε να μειώσει σε 1-2 στο 80’ με τον Μαέντα, όμως ο Βέτλεσεν δύο λεπτά μετά αύξησε και πάλι τη διαφορά στα δύο τέρματα.

Η Παρτιζάν με γκολ του Μενίγκ στο 79’ κατάφερε να πάρει το διπλό στην Πράγα.

Δείτε παρακάτω τα στιγμιότυπα των αγώνων:

Συγκεντρωτικά τα αποτελέσματα των παιχνιδιών του Europa Conference League:

19:45

Αϊντχόφεν – Μακάμπι 1-0 (11’ Κόντι Χάκπο)

Ραπίντ Βιέννης – Φίτεσε 2-1 (1’ Φέρντι Ντράιφ, 16’ Μάρκο Γκριουλ – 74’ Λοΐς Οπεντά)

Φενέρμπαχτσε – Σλάβια Πράγας 2-3 (58’ Πέλκας, 83’ Καντίογλου - 45’ Τραορέ, 62’ Όντρεϊ Λινγκρ, 64’ Ντόρλεϊ)

Μίντιλαντ – ΠΑΟΚ 1-0 (20’ Άντερσον)

22:00

Λέστερ – Ράντες 4-1 (23’ Ντίντι, 49’ Μπαρνς, 54’ Ντάκα, 74’ Χολ – 45’ Μιστράτι)

Μαρσέιγ – Καραμπάγκ 2-1 (41’, 44’ Αρκάντιους Μίλικ, 90+2' Παγιέτ – 85’ Κάντυ)

Σέλτικ – Μπόντο/Γκλιμτ 1-3 (80’ Ντάιζεν Μαέντα - 7’ Εσπεγιόρντ, 55’ Πελεγκρίνο, 82’ Βέτλεσεν)

Σπάρτα Πράγας – Παρτιζάν 0-1 (78’ Μενίγκ)