La Liga: Λουκ Ντε Γιόνγκ νίκης για την ταλαιπωρημένη Μπαρτσελόνα - Έδειξε τη κλάση του στη Ρεάλ Μπέτις ο Άσπας – Δεν πέρασε ούτε από την έδρα της Αλαβές η Ρεάλ Σοσιεδάδ!

La Liga: Λουκ Ντε Γιόνγκ νίκης για την ταλαιπωρημένη Μπαρτσελόνα - Έδειξε τη κλάση του στη Ρεάλ Μπέτις ο Άσπας  – Δεν πέρασε ούτε από την έδρα της Αλαβές η Ρεάλ Σοσιεδάδ!

Πέρασε με δυσκολία από τη Μαγιόρκα η Μπαρτσελόνα χάρη στο χρυσό γκολ του Λουκ Ντε Γιόνγκ! (0-1) «Σκότωσε» την Μπέτις ο Ιάγκο Άσπας μέσα στην Ανδαλουσία (0-2). Σε… κρίση η Σοσιεδάδ που στραβοπάτησε και στην έδρα της Αλαβές (1-1). Λευκή ισοπαλία για Έλτσε και Γρανάδα (0-0).

Το 2022 άρχισε με τον ιδανικότερο τρόπο για τους «μπλαουγκράνα» οι οποίοι πέρασαν, έστω και με δυσκολία από τη Μαγιόρκα. Σε μία αναμέτρηση που προς έκπληξη όλων διεξήχθη, μιας και η Μπαρτσελόνα έχει στο ρόστερ της δέκα κρούσματα κορωνοϊού. Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Λουκ Ντε Γιόνγκ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με το κεφάλι, έπειτα από πανέμορφη σέντρα του Όσκαρ Μινγκέθα. Ο οποίος ήταν πολύ κοντά στο να πετύχει και το γκολ της σεζόν με ένα τρομερό γυριστό που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Μανόλο Ρέινα. Με αυτή τη νίκη, η Μπαρτσελόνα ανέβηκε στη 5η θέση  του βαθμολογικού πίνακα και στο -1 από την 4η Ατλέτικο Μαδρίτης!

Η Θέλτα πήρε ένα τεράστιο διπλό στο Μπενίτο Βιγιαμαρίν από το πρώτο ημίχρονο χάρη στα γκολ του Ιάγκο Άσπας. Αρχικά, ο Ισπανός επιθετικός άνοιξε το σκορ από τα έντεκα μέτρα στο 36ο λεπτό, μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Φράνκο Τσέρβι. Ενώ επτά λεπτά αργότερα ο 34άχρονος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Βίκτορ Ρουίθ, πέρασε τον Ρούι Σίλβα και σημείωσε το τελικό 2-0 για την ομάδα του Βίγκο. Οι ανδαλουσιάνοι τα «έδωσαν» όλα στο δεύτερο ημίχρονο, όμως δεν βρήκαν ούτε το ελάχιστο αφού βρήκαν στο διάβα τους τον εκπληκτικό Ματίας Ντιτούρο και έχασαν για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα στο πρωτάθλημα.

Την ίδια ώρα η Ρεάλ Σοσιεδάδ δεν κατάφερε να πάρει ούτε τώρα τους τρεις βαθμούς της νίκης κόντρα στην Ντεπορτίβο Αλαβές, σε ένα ματς που διεξήχθη στο Μεντιθορόθα. Με τους Βάσκους να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ στο 14ο λεπτό με τον Αντνάν Γιανουζάι, αλλά τους γηπεδούχους να βρίσκουν απάντηση στο 58’ με τον πρώτο τους σκόρερ, Χοσέλου, να σκοράρει από την άσπρη βούλα.

Μάλιστα, αυτό ήταν και το δέκατο γκολ που πέτυχε ο 31άχρονος επιθετικός για το Ισπανικό πρωτάθλημα. Ενώ, η Σοσιεδάδ έχει απογοητεύσει με τα πρόσφατά της αποτελέσματα, αφού αναζητεί τη νίκη εδώ και έξι αγώνες. Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Ιμανόλ Μπαρενέτσεα μετράει τέσσερις ήττες και δύο ισοπαλίες στα έξι τελευταία ματς της για τη La Liga.

Λίγο νωρίτερα, Έλτσε και Γρανάδα «κόλλησαν» στο 0-0 με τους γηπεδούχους να αγωνίζονται με δέκα παίκτες από το 47’, μετά από απευθείας κόκκινη κάρτα του Ντιέγκο Γκονζάλεθ. Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα η ομάδα του Ρόμπερτ Μορένο δεν κατάφερε να βρει τον «γόρδιο δεσμό» και σταμάτησε ένα σερί δύο πειστικών νικών κόντρα σε Μαγιόρκα και Ατλέτικο Μαδρίτης