Γουότφορντ - Τότεναμ 0-1: Λύτρωσε τα «σπιρούνια» ο Σάντσεζ στο 90+6’! (video)

Η Τότεναμ πήρε μία αγχωτική αλλά τεράστιας σημασίας νίκη... στο τέλος με τον Ντάβινσον Σάντσεζ  και μείωσε στους δύο βαθμούς την απόστασή της από την τέταρτη Άρσεναλ! (0-1) Η Γουότφορντ για 28η συνεχόμενη φορά στη Premier League δέχεται γκολ και... αρχίζει να φοβάται για υποβιβασμό...

Η Γουότφορντ υποδέχθηκε την Τότεναμ για την 21η αγωνιστική της Premier League και τον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για το 2022. Με τα «σπιρούνια» να πηγαίνουν στο Βίκαρεϊτζ Ρόουντ με μόνο στόχο τους τρεις βαθμούς, μετά από το «στραβοπάτημα» στο Σέντ Μέρις με 1-1 κόντρα στη Σαουθάμπτον που αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους από την αρχή του παιχνιδιού, αναγκάζοντας τις «σφήκες» να αμύνονται στο δικό τους τέταρτο . Αρχικά, η Τότεναμ απείλησε στο 26ο λεπτό με ένα ωραίο σουτ του Σέρχιο Ρεγκιλόν, όμως ο Ντάνιελ Μπάχμαν είχε απάντηση και κράτησε για μία ακόμα φορά ανέπαφη την εστία του. Στο 31ο λεπτό τα «σπιρούνια» έκλεψαν την μπάλα με τον Όλιβερ Σκιπ που την πάσαρε στον Κέιν, αλλά ο Άγγλος επιθετικός από ευνοϊκή θέση έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μπάχμαν. Το πλάνο του Κόντε για το πρώτο ημίχρονο δεν έπιασε, μιας και οι επιθέσεις που γινόντουσαν από τη πλευρά του Έμερσον Ρόιαλ δεν… βρήκαν ποτέ τόπο. Η ομάδα του Κόντε «βγήκε» με μεγαλύτερη ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο και απείλησαν με τον Κέιν με ένα δυνατό σουτ έξω από τη περιοχή, αλλά και πάλι ο Αυστριακός τερματοφύλακας απέτρεψε το 0-1.

Παρά την πίεση που δεχόντουσαν οι γηπεδούχοι, ο Τζόσουα Κίνγκ πήγε να κάνει τη ζημιά στη Τότεναμ και να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του, όμως ο Ουγκό Γιορίς με την εντυπωσιακή επέμβαση έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ. Ενώ, στο 67ο λεπτό Χέουνγκ-Μιν Σον έχασε τεράστια ευκαιρία από τη μικρή περιοχή, όταν πήγε να νικήσει τον Μπάχμαν με τακουνάκι, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από την εστία της Γουότφορντ. Η Τότεναμ όσο πέρναγε ο χρόνο αύξανε τη πίεση της, αλλά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων αρνούνταν να δεχθεί γκολ, μιας και στο 72’ πραγματοποίησε μία ακόμα επέμβαση μετά από δυνατό πλασέ του Σον

Τελικά, το γκολ της νίκης ήρθε για την Τότεναμ στο 90+6' με τον Ντάβινσον Σάντσεζ να βρίσκει για δεύτερη φορά δίχτυα στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Σον με σέντρα-σουτ από στημένη φάση βρήκε το κεφάλι του Κολομβιανού και αυτός χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του. Δίνοντας τη πρώτη εκτός έδρας νίκη του Κόντε στην εποχή του στα «σπιρούνια»!

Οι ενδεκάδες:

Γουότφορντ (Κλαούντιο Ρανιέρι): Μπάχμαν, Κάθκαρτ, Τρουστ-Εκόνγκ, Σιεράλτα, Μασίνα, Κούτσκα, Λουζά (90+1’ Κλέβερλι), Σισοκό, Σέμα, Κινγκ, Ντένις (46’ Πέδρο)

Τότεναμ (Αντόνιο Κόντε): Γιορίς, Σάντσεζ, Ντάιερ, Ντέιβις, Έμερσον, Ρεγκιλόν (83’Λο Σέλσο), Σκιπ (70’ Γουίνξ), Χόιμπιεργκ, Μόουρα (90+1’ Χιλ), Σον, Κέιν