Bundesliga: Ισοπαλία... μαχαιριά για Ντόρτμουντ, στο +6 η Μπάγερν Μονάχου! – Μία «ανάσα» από την εξάδα η Λειψία! (video)

Δράμα, εκπλήξεις και ξεκάθαρους κερδισμένους επιφύλασσαν οι μεσημεριανές αναμετρήσεις του Σαββάτου (11/12) στην Bundesliga! Στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής η Μπάγερν Μονάχου δυσκολεύτηκε, αλλά επικράτησε με 2-1 της Μάιντς και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Μπορούσια Ντόρτμουντ με 1-1 απέναντι στην Μπόχουμ, ξέφυγε στο +6!

Δύο στροφές πριν το τέλος του πρώτου γύρου στην Bundesliga, η «ψαλίδα» της κορυφής άνοιξε κι άλλο! Η Μπάγερν Μονάχου λυτρώθηκε από τον Μουσιάλα στο 74’ και επικράτησε με 2-1 της Μάιντς, σε ένα παιχνίδι που ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των Βαυαρών, αλλά δυσκολεύτηκαν να τον μετουσιώσουν σε κάτι μεγαλύτερο.

Το σύνολο του Γιούλιαν Νάγκελσμαν χρειάστηκε να ανατρέψει το σκορ, αφού οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ονισίβο στο 22ο λεπτό. Ο Κομάν έφερε το ματς στα ίσια στο 53’, με τον 18χρονο Μουσιάλα, να χαρίζει μία πολύ σημαντική νίκη -εξαιτίας της ισοπαλίας της Ντόρτμουντ- στην ομάδα του.

Οι Βεστφαλοί λίγο έλειψε να φύγουν χωρίς βαθμό από την έδρα της Μπόχουμ, σε ένα ματς που ο Κώστας Σταφυλίδης ξεκίνησε βασικός, ενώ ο Βασίλης Λαμπρόπουλος έμεινε στον πάγκο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ από την «άσπρη βούλα» στο 40ο λεπτό με τον Πόλτερ, αλλά ο Γιούλιαν Μπραντ έσωσε τον βαθμό για τη Ντόρτμουντ στο 85ο λεπτό. Η απόσταση από την πρωτοπόρο, Μπάγερν Μονάχου, «εκτοξεύθηκε» στους έξι βαθμούς και η υπόθεση τίτλος δυσκολεύει ακόμα περισσότερο.

Στα έτερα ματς των 16:30 (11/12) ξεχώρισε η νίκη της Λειψίας που πήρε σημαντική νίκη απέναντι στη Γκλάντμπαχ (4-1) δείχνοντας πως ξαναβρίσκει τα «πατήματά» της, ούσα μόλις δύο βαθμούς πίσω από την Ουνιόν Βερολίνου, που είναι έκτη, αλλά έχει παιχνίδι λιγότερο και αντιμετωπίζει αύριο (12/12, 16:30) τη χειρότερη ομάδα του πρωταθλήματος, την Γκρόιτερ Φιρτ.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 15ης  αγωνιστικής:

Παρασκευή 10/12

Κολωνία – Άουγκσμπουργκ 0-2 (72' Χαν, 88' Ντορς)

Σάββατο 11/12

Λειψία – Γκλάντμπαχ 4-1 (21' Γκβαρντιόλ, 33' Σίλβα, 90+1' Ενκουνκού, 90+4' Χέρνικς - 88' Μπενσεμπαΐνι)

Μπάγερν Μονάχου – Μάιντς 2-1 (53' Κομάν, 74' Μουσιάλα - 22' Ονισίβο)

Μπόχουμ -Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-1 (40' πεν. Πόλτερ - 85' Μπραντ)

Φράιμπουργκ – Χόφενχαϊμ 1-2 (21' Σλότερμπεκ - 3' Ράουμ, 90+5' Ρίτσαρντς)

Χέρτα Βερολίνου – Αρμίνια Μπίλεφελντ 2-0 (53' Γιόβετιτς, 90+5' Σέλκε)

Βόλφσμπουργκ – Στουτγκάρδη (19:30)