Europa Conference League: Ντροπιαστική ήττα για την Ρόμα και τον Μουρίνιο – σοκ για την Τότεναμ στην Ολλανδία από την Φίτεσε! (video)

Την πιο «βαριά» ήττα της προπονητικής του καριέρας υπέστη ο Ζοσέ Μουρίνιο από τη Μπόντο / Γκλιμτ, με την Ρόμα να ηττάται με 6-1 στη Νορβηγία, δεχόμενη έξι γκολ για πρώτη φορά μετά την αναμέτρησή της με την Μπαρτσελόνα το 2015. Την ίδια ώρα, η Τότεναμ δεν κατάφερε να σκοράρει στην Ολλανδία απέναντι στην Φίτεσε, και μάλιστα ηττήθηκε με 1-0, χάρη στο γκολ του Βίτεκ στο 78ο λεπτό της συνάντησης!

Μία από τις πιο ταπεινωτικές ήττες στην ιστορία τους γνώρισαν Ρόμα και Ζοζέ Μουρίνιο. Η Μπόντο Γκλιμτ διέλυσε με 6-1 τους «τζιαλορόσι» στη Νορβηγία για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Europa Conference League, σε ένα ματς που πιθανότατα δεν θα λησμονηθεί εύκολα.

Συγκεκριμένα, οι πρωταθλητές Νορβηγίας, οι οποίοι κατέκτησαν το πρωτάθλημα της χώρας τους μετά από 104 χρόνια, έπιασαν από το λαιμό τους Ρωμαίους με την έναρξη του αγώνα και ο Έρικ Μπόθεϊμ «έγραψε» το 1-0 στο 8'. Ο Πάτρικ Μπεργκ έκανε το 2-0 λίγο αργότερα και παρά τη μείωση του σκορ από τον Κάρλες Πέρεθ, η Ρόμα δεν βρήκε την απόδοση που είχε προ ημερών στο ντέρμπι κόντρα στη Γιουβέντους, παρά την ήττα της στην Juventus Arena, όπου είχε και χαμένο πέναλτι!

Εν συνεχεία, ο Μπόθεϊμ βρήκε δίχτυα και στο δεύτερο ημίχρονο και στα επόμενα δέκα λεπτά η Μπόντο Γκλιμτ πραγματοποίησε το πιο παραγωγικό δεκάλεπτο της σύγχρονης ιστορίας της! Βρήκε δίχτυα τρεις φορές, με τους Όλα Σολμπάκεν (δύο φορές) και Αμάλ Πελεγκρίνο και διαμόρφωσε το εντυπωσιακό 6-1… Αυτή ήταν η πιο βαριά ήττα στην καριέρα του Μουρίνιο, ο οποίος γνώρισε τρίτη ήττα στα τελευταία πέντε παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

Η εν λόγω αναμέτρηση παρόλα αυτά δεν αποτέλεσε την μοναδική έκπληξη της βραδιάς, αν αναλογιστεί κανείς πως η Τότεναμ γνώρισε την 4η ήττα της στην σεζόν, σε όλες τις διοργανώσεις, σε ενενηντάλεπτο, αυτή την φορά από την Φιτέσε με το ελάχιστο δυνατό σκορ (1-0).

Σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βίτεκ στο 78ο λεπτό, ενώ η μεγαλύτερη ευκαιρία των Άγγλων έλαβε χώρα στο δεύτερο μέρος, με τον υποψήφιο για Golden Boy 2021, Μπράιαν Χιλ να σημαδεύει το δοκάρι.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις, η Ανόρθωση, παρά το γεγονός πως είχε την τύχη στα χέρια της, προηγούμενη με 2-0, δεν κατάφερε να πανηγυρίσει το τρίποντο και παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, καθώς ισοφαρίστηκε σε 2-2, δέκα λεπτά πριν το τέλος.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Ελσίνκι – Μακάμπι Τελ Αβίβ 0-5 (28’, 60’ Κανιτσόβσκι, 49’ πεν. Περίκα, 87’ πεν. Σαμπόριτ, 90+4’ Σαμίρ)

Αλασκέρτ – ΛΑΣΚ Λιντζ 0-3 (35’ Σέοκ, 68’ Γκοιγκίνγκερ, 92’ Μιχόρλ)

Ανόρθωση – Φλόρα 2-2 (25’ Ντέλετις, 28’ Πόποβιτς – 38’, 80’ Σαπίνεν)

Καραμπάγκ – Καϊράτ Αλμάτι 2-1 (79’ Σειντάεβ, 90’ Χουσείνοβ – 19’ Καντέ)

Κοπεγχάγη – ΠΑΟΚ 1-2 (80’ Μπιέλ – 19’ Σίντκλεϊ,  39’ Ζίβκοβιτς)

Μακάμπι Χάιφα – Σλάβια Πράγας 1-0 (24’ Ντονίοχ)

Μούρα – Ρεν 1-2 ( 20’ Λότριτς - 17’ Γκιρασί, 41’ Λομπορτέ)

Μπόντο / Γκλιμπ – Ρόμα 6-1 (8’, 52’ Μπόθεϊμ, Μπεργκ, 71’, 80’ Σολμπάκεν, 78΄Πελεγκρίνο – 28’ Πέρες)

Φέγενορντ – Ουνιόν Βερολίνου 3-1 (11’ Γιάχανμπακς, 29’ Λίνσεν, 76’ Σινιστέρα – 35’ Ανοβίγι)

Φίτεσε – Τότεναμ 1-0 (78’ Βίτεκ)

Βασιλεία - Ομόνοια 3-1 (19’ Μίλαρ, 41’ Άρθουρ, 88' Ζεγκρόβα – 27’ πεν. Γκόμες)

Γιάμπλονετς – Ράντερς 2-2 (35’, 53’  Κβανκάρα – 36’, 90' πεν. Οντέι)

Κλουζ – Αλκμάαρ 0-1 (18’ Κάρλον)

Παρτιζάν – Γάνδη 0-1 (59΄ Κουμς)

Σλόβαν Μπρατισλάβας – Λίνκολν 2-0 (46’ Γκριν, 84' Χέντι)

ΤΣΣΚΑ Σόφιας – Ζόρια Λουχάνσκα 0-1 (65’ Σαγιαντμάνες)