Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου, 5ος όμιλος: Τσέχικη «απόδραση» από τη Λευκορωσία – «Καθάρισαν» από νωρίς οι Ουαλοί (video)

Λίγα αλλά σημαντικά γκολ σημειώθηκαν στην 7η αγωνιστική του 5ου ομίλου των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022, με τις Τσεχία και Ουαλία να παίρνουν σημαντικά «διπλά».

Από νωρίς κατάφερε να «τελειώσει» το ματς η Ουαλία κόντρα στην Εσθονία, για την 7η αγωνιστική του 8ου ομίλου των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022. Οι Ουαλοί πάτησαν εμφανώς καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με τον Κίφερ Μουρ να σκοράρει από το 12ο μόλις λεπτό. Παρά όμως τις 12 τελικές προσπάθειες που σημείωσαν συνολικά, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βρουν και δεύτερο τέρμα.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Τσεχία «απέδρασε» μέσα από το Καζάν, επικρατώντας 2-0 της Λευκορωσίας. Το σκορ άνοιξε ο Σικ στο 22ο λεπτό με ένα εξαιρετικό σουτ, έπειτα από την πάσα ακριβείας του Σαντίλεκ. Στη συνέχεια, στο 65’, ο Χλόζεκ «σφράγισε» τη νίκη με σουτ μέσα από την περιοχή, με τον σκόρερ του πρώτου τέρματος να του έχει βγάλει την ασίστ.