«Τι έβαλε Θεέ μου;»: Ο Τολιόπουλος «νίκησε» τον Προμηθέα σε... νεκρό χρόνο και έστειλε τον Άρη στα ημιτελικά!

Με ένα συγκλονιστικό buzzer-beater, ο Βασίλης Τολιόπουλος χάρισε τη νίκη στον Άρη μέσα στην έδρα του Προμηθέα Πάτρας (23/05, 87-88) και έστειλε τους «κίτρινους» στα ημιτελικά των Play Offs της Basket League!

Έπειτα από μία συγκλονιστική «μάχη» στην Πάτρα, ο Βασίλης Τολιόπουλος πέτυχε ένα ασύλληπτο καλάθι σε... νεκρό χρόνο και με αυτό τον τρόπο, χάρισε τη νίκη στον Άρη (87-88) μέσα στην έδρα του Προμηθέα, στέλνοντας τους «κίτρινους» στους «4» των Play Offs της Basket League!

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Με εξαιρετικό τρόπο μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στην αναμέτρηση, με τον Βασίλη Τολιόπουλο να στέλνει τη διαφορά στους 9 (5-14 στο 4’), έπειτα από ένα εξαιρετικό πρώτο δείγμα αμυντικής προσήλωσης, αλλά και επιθετικής αποτελεσματικότητας του Άρη. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν στους 4 (16-20 με δύο βολές του Χάμιλτον στο 7’), ωστόσο ένα εντυπωσιακό 11-0 σερί της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη, οδήγησε στο +15 των «κίτρινων» στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στην «εκκίνηση» του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Κατσίβελης ανέβασε τη διαφορά στους 17 (16-33), με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι. Έπειτα από λίγη ώρα, ο Ετσενίκε έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο (31-39 στο 16’), όμως με ένα επιμέρους 11-4, η ομάδα από τη Θεσσαλονίκη ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος, στο +15 (35-50), έχοντας φτάσει μέχρι και στο +18 (32-50).

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου «έσφιξε» την άμυνα της στην «επανάληψη» και με αυτό τον τρόπο βρήκε ρυθμό και στην επίθεση, για να ξεκινήσει την... αντεπίθεσή της! Ο Καραγιαννίδης μείωσε στους 9 (47-56 στο 25’), ενώ στη συνέχεια, ο Χέιλ έγραψε το 50-56 με καλάθι και φάουλ και έτσι το παιχνίδι ξεκίνησε... από την αρχή. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα μικρό 4-0, πήγαν στο +10 (50-60 στο 26’), όμως οι Πατρινοί είχαν επιστρέψει... για τα καλά και ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο στο -1 (63-64).

Στην τελευταία περίοδο έλαβε χώρα μία επική «μάχη» με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατάσταση στα χέρια τους στην... τελική ευθεία του ματς (87-84, 00:11 πριν τη λήξη), όμως ο Βασίλης Τολιόπουλος δεν είχε πει την... τελευταία του λέξη! Ο διεθνής γκαρντ οδηγήθηκε στη γραμμή των βολών, 6” πριν το τέλος και σκόραρε στην πρώτη, αλλά έχασε τη δεύτερη. Παρόλα αυτά, η μπάλα κατέληξε στα χέρια των παικτών του Άρη, με τον Τολιόπουλο να εκτελεί σε... νεκρό χρόνο πίσω από τη γραμμή και να σκοράρει για το τελικό 88-87!

Τα δεκάλεπτα: 16-31, 35-50, 63-64, 87-88.