NBA Christmas: Ασταμάτητος Τέιτουμ νίκησε κατά κράτος τον Αντετοκούνμπο

Ο Τζέισον Τέιτουμ τα έκανε... όλα στο TD Garden αφού με 41 πόντους απείλησε το στοιχειωμένο ρεκόρ 61 χρόνων του Τομ Χάινσον για τους περισσότερους πόντους σε αγώνα ανήμερα Χριστούγεννα από παίκτη των Μπόστον Σέλτικς οι οποίοι διέλυσαν με 139-118 τους Μιλγουόκι Μπακς.

Θα μπορούσε να το πετύχει, δε αν δεν έβγαινε από το παρκέ 4 λεπτά πριν το τέλος σε αγώνα μάλιστα κόντρα στους... αντίζηγλους στην Ανατολή Μιλγουόκι Μπακς τους οποίους οι Σέλτικς νίκησαν με 139-118. Όσο για το ρεκόρ που κρατάει από το 1961 ο αείμνηστος Τομ Χάινσον με 45 πόντους παρέμεινε στα βιβλία!

Οι Σέλτικς ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα χάρη στην ευστοχία τους στα τρίποντα (6/9) και προηγήθηκαν με 30-20 στο 9ο λεπτό απέναντο στους Μπακς που έβλεπαν τον Giannis να ζορίζεται για μία ακόμη φορά από την άμυνα του Αλ Χόρφορντ με εξαίρεση ένα εντυπωσιακό κάρφωμα.

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την 1η περίοδο στο 36-28 με τα "ελάφια" να πλησιάζουν σε απόσταση βολής (47-44 και 54-52) με τους Χόλιντει και Λόπεζ και να κλείνουν το ημίχρονο στο -1 (62-61) με τον Αντετοκούνμπο στους 11 πόντους και τον Τέιτουμ στους 19 για τους Σέλτικς συμπεριλαμβανομένου και ένος βροντερού καρφώματος στα... μούτρα του Greek Freak.

Η μάχη συνεχίστηκε στην 3η περίοδο με τους Σέλτικς πάντως να κρατάνε μία μικρή διαφορά (77-68 στο 30ο λεπτό) με τον Τέιτουμ στους 31 πόντους και τον Γιάννη να έχει 5/16 σουτ εκ των οποίων 0/4 τρίποντα και να ξεφεύουν 100-86 στο τέλος του 12λεπτου με τα... όργια του Τέιτουμ.

Οι Σέλτικς είχα πάρει πια ψυχολογία και στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου παρότι με παίκτες πάγκου στο παρκέ διατήρησαν μια διαφορά ασφαλείας (105-91) και έφτασα εύκολα στη νίκη με το ματς να "χαλάει" 3,5 λεπτά πριν το φινάλε μετά από γονατιά του Τζέιλεν Μπράουν στον Αντετοκούνμπο, σπρώξιμο του Έλληνα φόργουορντ εκτός φάσης και... εμπλοκή με "γαλλικά" και του Θανάση Αντετοκούνμπο απο τον πάγκο.

Εκτός του Τέιτουμ που σταμάτησε στους 41 πόντους από τους Σέλτικς ξεχώρισαν οι Μπράουν (29) και Γκραντ Ουίλιαμς (11)

Όσο για τους Μπακς, ο Giannis είχε 27 πόντους με 9/22 σουτ εντός πεδιάς και 8/12 βολές ενώ 23 είχε ο Χόλιντει.